علت و درمان سیاهی دندان اطفال

بی صبرانه منتظر این هستید که لبخند لثه نمای نوزاد شما به یک لبخند دندان نمای کودک نوپا تبدیل شود، اما در کمال تعجب متوجه می شوید که دندان های شیری او کاملا سفید نیستند.با وجود اینکه دندان های شیری معمولا کرمی رنگ یا عاجی رنگ هستند، عواملی وجود دارد که باعث رشد دندان های شیری و در نهایت تغییر رنگ و سیاهی دندان اطفال می شود. بسیاری از لکه ها حتمی هستند، اما همه تغییر رنگ ها و سیاه شدن دندان شیری به دندان های دائمی منتقل نمی شوند.

علت سیاهی دندان اطفال

در صورتی که دندان های شیری کودک شما زرد یا نارنجی به نظر برسد، احتمالا به این علت است که دندان های او به خوبی تمیز نشده اند و پلاک دندان با ذرات غذا لکه دار شده است. از دیگر علل تغییر رنگ دندان و سیاه شدن دندان شیری کودکان صدمه وارد شدن به دندان ها یا لثه ها است که در اوایل دوران کودکی با زمین خوردن یا ضربه لکه دار می شوند، همچنین سیاه شدن دندان با قطره آهن، از دیگر علت سیاهی دندان اطفال و کودکان می باشد.

ممکن است کودک شما به صورت ارثی مینای دندان ضعیفی داشته باشد که باعث رنگ کرم و زرد دندان های او می شود و او را بیشتر در معرض پوسیدگی دندان قرار می دهد. همچنین، کودک تازه به دنیا آمده ای که مبتلا به یرقان شده است ممکن است دندان های شیری ای داشته باشد که ته رنگ سبز دارند. عفونت ها و بیماری های شدیدی مثل هپاتیت و بعضی از اشکال بیماری قلبی نیز بر تغییر رنگ دندان های اطفال تاثیر گذار هستند.

مصرف بیش از حد فلورید از طریق نوشیدن آب و مصرف خمیردندان در طول اوایل دوران کودکان باعث می شود که کودک شما به بیماری ای که فلوروزیس (مسمومیت ناشی از فلورید و ترکیبات آن) نام دارد، مبتلا شود. بیماری فلوروزیس باعث تغییر رنگ خفیف مثل نوارهای و نقطه های سفید رنگ یا تغییر رنگ شدید مثل لکه های به رنگ سیاه و همچنین ترک برداشتن وسوراخ شدن دندان های شیری یا دائمی می شود. در صورتی که کودک شما داروهای حاوی آهن مثل مکمل های ویتامین مصرف کند، یا در صورتی که مادر کودک در طول دوران بارداری داروی آنتی بیوتیک تتراسایکلین را مصرف کند، لکه های سیاه رنگ دندان های شیری کودک را می تون مشاهده کرد.

مکمل های آهن مخصوص نوزدان عموما به صورت قطره است، زیرا کودکان دراین سن نمی توان قرص بخورند. مکمل مایع به رنگ تیره و قهوه ای مایل به قرمز است و اغلب باعث لکه دار شدن و سیاهی دندان اطفال و کودکان می شود. بر طبق مطالعات، لکه سفید روی دندان و تیره ای روی آنها و همچنین خط لثه شما بوجود می آید. لکه ها فورا یا به تدریج ظاهر می شوند.علاوه بر این، در صورتی که کودک مصرف مکمل های آهن را ادامه دهد و به صورت مستمر آنها را مورد استفاده قرار دهد، لکه ها خیلی سریع پس از پاک شدن دوباره ایجاد می شوند.

قطره های مکمل آهن ممکن است باعث تغییر رنگ دندان و لکه دار شدن آنها به رنگ قهوه ای مایل به قرمز شوند. شما ممکن است فورا متوجه تغییر رنگ شوید یا با گذشت زمان متوجه آن شوید، زیرا اغلب نوزادان برای چندین ماه قطره های آهن را مورد استفاده قرار می دهند. با توجه به نحوه قورت دادن قطره های آهن توسط نوزاد، لکه ها ممکن است در یک یا چند دندان در سراسر دهان نوزاد ظاهر شوند. لکه ها عموما خفیف هستند، اما تراکم متفاوتی دارند.

در صورتی که قطره های آهن باعث لکه دار شدن دندان های کودک شما می شود، از پزشک خود جایگزین هایی مثل شکل های جویدنی مکمل ها را درخواست کنید. توصیه می شود که کودکان رژیم غذایی سرشار از آهن داشته باشند. گوشت های بدون چربی، ماهی و حبوبات مناسب با سن کودک را به او بخورانید تا اولا او دچار کمبود آهن نشود و در صورتی که دچار کمبود آهن شود، هر چه سریع تر منبع آهن وی تامین شود. با خوراندن غذاهای سرشار از آهن با غذاهای سرشار از ویتامین سی مثل آب پرتقال، گوجه فرنگی، توت فرنگی، کرم بروکلی یا سیب زمینی، بیشترین آهن را برای کودک خود بدون بروز سیاهی دندان اطفال تامین کنید.

 

درمان

بعضی از لکه های سیاه و یا قهوه ای رنگ دندان که روی دندان ایجاد می شود را می توان با بلیچینگ درمان کرد، اما دکتر دندانپزشک اطفال شما بلیچینگ را احتمالا به عنوان یک روش درمانی توصیه نمی کند. علاوه بر این، بسیاری از دلایل تغیر رنگ دندان های شیری مثل آسیب دیدگی های دندان و مینای دندان ضعیف باعث تغییر رنگ دندان حتمی اطفال و کودکان دندان های شیری می شود. در صورتی که در مورد رنگ دندان های کودک خود نگرانی احساس می کنید، با دندانپزشکی کودکان در این مورد مشورت کنید. او می تواند به شما کمک کند تا اقدام به درمان سیاهی دندان اطفال و کودکان خود کنید. نکات بیشتری در مورد بهداشت دندان کودک ارائه کند و نگرانی های شما در مورد سلامت دندان های کودک را برطرف کند.

کودک خود را ترغیب کنید روزی حداقل دو بار دندان های اطفال و کودک خود را مسواک بزند، ترجیحا پس از صبحانه و قبل از رفتن به رختخواب. این کار هم به حفظ بهداشت دهان و دندان کم می کند و هم باعث به حداقل رسیدن انباشت لکه ناشی از قطره های مکمل آهن می شود. در صورتی که لکه های قهوه ای رنگ و سیاهی دندان اطفال و کودکان هنوز انباشت می شود، از کودک خود بخواهید که هفته ای یک روز در عوض خمیر دندان، دندان های خود را با جوش شیرین مسواک بزند. همانند خمیر دندان، کودک نباید جوش شیرین را قورت دهد.

ملاحظات

سیاهی دندان کودکان و اطفال منابع متعددی دارد. آب میوه ها، داروها، ویتامین ها، حتی باکتری بدون ضرر رنگی همگی باعث می شود که لکه هایی در راستای دندان ها و خط لثه ایجاد شود. خوشبختانه، در صورتی که سیاهی دندان اطفال و کودکان به مکمل آهن مرتبط باشد، دندان های دائمی که جایگزین دندان های شیری می شوند دارای لکه نیستند. در زمان بوجود آمدن دندان دائمی، دیگر به مکمل آهن نیاز نیست و کودک دیگر با مشکل سیاه شدن دندان مواجه نخواهد شد.

لکه های قهوه ای و تغییر رنگ دندان کودکان و اطفال عموما با گذشت زمان ناپدید می شوند. علاوه براین، دندان های نوزاد شیری هستند و دائمی نیستند. کودک در حدود سن شش سالگی دندان های جدید و دائمی بدست می آورد. هرگز از خمیر دندان های سفید کننده، دهان شویه ها یا محصولات بازاری غیرتجویزی برای کودک خود استفاده نکنید، مگر این که دکتر دندانپزشک کودکان آنها را تجویز کرده باشد. این محصولات برای بزرگسالان است و برای کودکان مورد آزمایش قرار نمی گیرد.

پیشگیری

سیاهی دندان اطفال و کودکان به علت هایی مثل ضعیف بودن مینا بنا به دلایل ژنتیکی، بیماری در کودکی و آسیب دیدگی دندان ها و لثه ها به دلیل تصادف اساسا قابل پیشگیری نیستند، اما برای محافظت از دندان های کودک خود می توانید اقداماتی صورت دهید. توصیه می شود که دندان های نوزاد خود را به طور کامل مسواک بزنید، عادت های مسواک زدن دندان کودک خود را بررسی کنید و به صورت منظم به دندان پزشک مخصوص کودکان مراجعه کنید. همچنین توصیه می شود که کودک خود را با یک بطری شیر یا آب میوه در رختخواب قرار ندهید و تا زمانی که کودک نمی تواند خمیر دندان را قورت ندهد، اجازه ندهید از خمیر دندان استفاده کند.

به منظور پیشگیری از سیاهی دندان اطفال و کودکان با قطره آهن، مکمل آهن را در مقداری آبمیوه یا آب رقیق کنید، این کار باعث پیشگیری از لکه دار شدن دندان می شود. سعی کنید مکمل آهن را به آب پرتقال اضافه کنید، زیرا ویتامین سی جذب آهن را تسهیل می کند. با این وجود، مکمل را به شیر اضافه نکنید، زیرا شیر در جذب مناسب آهن اختلال ایجاد می کند. به عنوان یک اقدام پیشگیرانه دیگر، مکمل آهن رقیق شده را کمتر مورد استفاده قرار دهید.

سیاهی دندان اطفال و کودکان باعث نگرانی و ناراحتی والدین می شود. این مشکل می تواند بنابر دلایل ختلفی اتفاق بیفتند مانند سیاه شدن دندان اطفال در اثر استفاده از قطره آهن و… . با مراجعه به دندانپزشک می توانید علت سیاهی دندان اطفال و کودکان را متوجه شوید، در اکثر موارد جای نگرانی نیست و دندان های دائمی بدون لکه و با رنگ طبیعی رشد می کنند.

 

دکتر محبوبه دهقانی متخصص ارتودنسی و ارتوپدی فک و صورت

عضو انجمن ملی نخبگان کشور و عضو انجمن ارتودنتیست ایتالیا SIDO

دارای یک عنوان ثبت اختراع

سمت استادیار دانشگاه در سال های 88 الی 97

و فلوشیپ پژوهشی

مشاهده رزومه

آدرس مطب: مشهد، نبش هاشمیه 31، ساختمان ونوس، طبقه سوم

شماره های تماس: 3880071 – 09159777275

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − هفت =