بهترین زمان ارتودنسی بیماران شکاف کام

ارتودنسی برای بیماران لب و کام شکری با شرایط ویژه ای همراه است. زمان مناسب و درمان مناسب برای این بیماران پیچیدگی های خاص خود را دارد. هدف از نگارش این مقاله پاسخ به تمام سوالات شما درباره ی ارتودنسی برای بیماران لب و کام شکری است.

بیماری شکاف لب و کام چیست؟

لب شکری یا لب شکافته نوعی بیماری مادرزادی است که در آن یک شکاف در لب و گاهی در کام به صورت یک طرفه و گاهی دو طرفه وجود دارد و در نتیجه آن قسمت باز می ماند. به لب شکری نام های خرگوش لب، لب چاک، شکافته لب و چهار لب نیز گفته می شود.

شکاف کام حالتی است که در آن بخش های چپ و راست قسمت سخت کام پیوستگی ندارد. لب شکری ممکن است با کام شکافته نیز همراه باشد. این بیماری ها امروزه با جراحی سریع پس از تولد نوزاد قابل درمان است.

علل شکاف لب و کام چیست؟

این مشکل می تواند ارثی باشد. عوامل محیطی هم می تواند باعث پیدایش این بیماری می باشد. عوامل محیطی مثل تماس مادر در زمان حاملگی با مواد سمی، اشعه ایکس و یا مصرف الکل، کوکائین، دارو های عصبی در زمان حاملگی و یا سیگار کشیدن مادر در دوران حاملگی و غیره باشد.

 شکاف لب و کام چه عوارضی دارد؟

عوارض شکاف لب و کام بسته به نوع آن متفاوت است. به طور کلی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ناهنجاری در تنفس
  • عفونت های گوش و کاهش شنوایی
  • تاخیر و مشکل در تکلم
  • مشکلات دندانی

درمان بیماری شکاف لب و کام چگونه انجام می گیرد؟

تنها راه حل مشکل افراد لب و کام شکری جراحی پلاستیک است. اما، جراحی پلاستیک فقط صورت فرد را تغییر می دهد. شکاف لب و کام در جلوی دهان می تواند مشکلات گوناگونی برای دندان ها ایجاد کند. مثلا، بر روی تعداد، اندازه و شکل و موقعیت دندان های شیری و دائمی تاثیر می گذارد.

زمان مناسب ارتودنسی برای بیماران لب و کام شکری کدام است؟

بیماران لب و کام شکری از همان بدو تولد باید تحت درمان باشند. برنامه ی درمانی برای این بیماران ممعولا شامل معاینات دندانپزشکی بوده و حدودا از یک سالگی شروع می شود. درمان ارتودنسی متحرک برای بیماران لب و کام معمولا از سن 6 سالگی شروع می شود.

پیوند استخوان ممکن است در سنین 8 تا 11 سالگی و در زمان رشد دندان های نیش توصیه شود. برای اصلاح موقعیت دندان ها توصیه می شود ارتودنسی ثابت برای بیماران لب و کام شکری از سن 12 سالگی شروع شود.

دکتر محبوبه دهقانی متخصص ارتودنسی و ارتوپدی فک و صورت

عضو انجمن ملی نخبگان کشور و عضو انجمن ارتودنتیست ایتالیا SIDO

دارای یک عنوان ثبت اختراع

سمت استادیار دانشگاه در سال های 88 الی 97

و فلوشیپ پژوهشی

مشاهده رزومه

آدرس مطب: مشهد، نبش هاشمیه 31، ساختمان ونوس، طبقه سوم

شماره های تماس: 3880071 – 09159777275

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × دو =