درمان ناهنجاری های آندر بایت

یکی از عوارض و ناهنجاری های دهان و دندان که می تواند موجب بروز ناراحتی های بسیاری از جمله پوسیدگی، شکستگی دندان ها، عفونت لثه، مشکلات گفتاری و بلع و بروز دردهای مختلف در نواحی مختلف صورت و سر شود، آندربایت می باشد. این ناهنجاری فک و دندانی موجب برهم ریختگی زیبایی دندان های فرد و از بین رفتن جذابیت و زیبایی چهره و لبخند او می گردد. در واقع آندربایت نوعی ناهنجاری اساسی محسوب می شود که در صورت عدم درمان به موقع آن، احتمال آسیب های جدی تر وجود دارد.

نشانه های بروز آندربایت

این عارضه نیز با علائم و نشانه هایی همراه بوده و موجب ناراحتی های بسیاری در ناحیه فک و صورت می شود. علائم و نشانه های بروز آندربایت عبارتند از:

  1. عدم قرار گرفتن صحیح دندان های فکین روی هم
  2. قرار گرفتن دندان های پایینی روی دندان های بالایی
  3. بزرگتر شدن صورت، عدم زیبایی و توازن در صورت
  4. اختلالات بلع و جویدن غذا
  5. اختلالات گفتاری
  6. جلو زدگی و بر هم ریختگی فک پایین و دندان های فک پایین

روش های درمان آندربایت

درمان آندربایت با ارتودنسی

یکی از روش های موثر در درمان ناهنجاری های فک از جمله ناهنجاری آندربایت که به روش های مختلف و در سنین کودکی (۷ تا ۱۲ سالگی) و حتی بزرگسالی انجام می شود، ارتودنسی می باشد.

درمان آندربایت با عمل جراحی

یکی از روش های درمان آندربایت که به صورت تهاجمی و با انجام بیهوشی انجام می گیرد، جراحی فک می باشد. این جراحی زمانی انجام می شود که سن بیمار از سن رشد گذشته باشد و استخوان های فک دیگر رشد نکنند.

از آنجایی که در سنین کودکی، همچنان رشد استخوان ها وجود داشته و فک و استخوان های آن در حال رشد و تغییر بوده و نسبتا نرم می باشند، برای جلوگیری از تشدید مشکلات و ناهنجاری های فک و دندان و همچنین درمان عارضه هایی همانند آندربایت، بهتر است در همان سنین ۷ تا ۱۲ سالگی جهت تشخیص و درمان عارضه اقدام شود تا علاوه بر عدم انجام جراحی، کودک سریع تر درمان شده و در بزرگسالی دچار مشکلات ظاهری و دندانی بیشتر و شدیدتر نگردد. 

یکی از خدماتی که در مطب دکتر محبوبه دهقانی برای شما عزیزان انجام میشود آندربایت و بهبود نظم دندان ها است که با مراجعه و معاینه میتوانید از این خدمات بهره مند شوید.

 

دکتر محبوبه دهقانی

دکتر محبوبه دهقانی متخصص ارتودنسی و ارتوپدی فک و صورت عضو انجمن ملی نخبگان کشور و عضو انجمن ارتودنتیست ایتالیا SIDO دارای یک عنوان ثبت اختراع سمت استادیار دانشگاه در سال های 88 الی 97 و فلوشیپ پژوهشی آدرس مطب: مشهد، نبش هاشمیه 31، ساختمان ونوس، طبقه سوم شماره های تماس: 3880071 – 09159777275