ارتودنسی صورت نامتقارن چیست؟

ارتودنسی دندان ها، یک روش درمانی و ترمیمی برای اصلاح ناهنجاری ها و مشکلات دندان ها و فک هایی است که در محل مناسبی قرار ندارند. در صورتی که جایگاه دندان ها و فک های شما قرینه نباشند و دندان هایتان به خوبی روی هم قرار نگیرند، شما به عدم قرینگی فک ها مبتلا هستید که یک نوع ناهنجاری فک ها و دندان ها محسوب می شود و به نیاز ارتودنسی صورت نامتقارن خواهید داشت.

در یک قاعده کلی، اگر دندان های شما هنگام جویدن غذا یا بستن دهان به خوبی روی هم قرار نگیرند، شما به نوعی ناهنجاری مبتلا هستید و باید ارتودنسی انجام دهید. ارتودنسی صورت نامتقارن چه هنگام انجام می شود؟ در صورت عدم درمان قرینه نبودن فک پایین، چه مشکلات ایجاد می شوند؟ چگونه تشخیص دهیم که فک پایین ما قرینه نیست؟ درمان عدم قرینگی فک پایین چگونه انجام می شود؟ انجام ارتودنسی، چگونه صورت را متقارن می کند؟ این ها سوالاتی هستند که ممکن است برای شما به وجود آمده باشند. برای یافتن پاسخ این سوالات، تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

 

چه ناهنجاری هایی با کمک ارتودنسی درمان می شوند؟

با انجام ارتودنسی روی دندان ها، حتی می توان شدیدترین مشکلات و ناهنجاری های دندان ها و فک ها را درمان کرد. بعضی از ناهنجاری های مختلف فک و دندان ها که به کمک ارتودنسی درمان می شوند، عبارتند از:

  • اوربایت:

اگر دندان های فک پایین، نسبت به دندان های فک بالایی، عقب تر باشند و دندان های فک بالا بیشتر از حد استاندارد جلو باشند، به طوری که هم پوشانی دندان های فک بالا روی دندان های فک پایین از یک یا دو میلی متر بیشتر شود، بیمار به اوربایت مبتلا است.

  • آندربایت یا ظاهر بولداگ:

زمانی که دندان های موجود در فک پایین خیلی جلو باشند و دندان های موجود در فک بالایی، بیش از حد عقب باشند، فرد به آندربایت یا ظاهر بولداگ مبتلا است.

  • کراس بایت:

اگر دندان های فک بالا و پایین به هنگام جویدن غذا یا بستن دهان، کاملا روی هم قرار نگیرند، فرد به ناهنجاری کراس بایت مبتلا است.

  • شلوغی و به هم ریختگی بیش از حد دندان ها:

گاه به دلیل وجود دندان های اضافی در محیط دهان، ممکن است به دندان های دیگر فشار وارد شده و از ردیف خود خارج شوند. این حالت، یک ناهنجاری محسوب می‌شود و نیاز به درمان ارتودنسی دارد.

  • فاصله افتادن بین دندان ها:

اگر بین دندان ها، به دلایل مختلفی مثل افتادن یکی از دندان ها و شیفت پیدا کردن دندان های مجاور به محل، فاصله وجود داشته باشد، فرد به یک ناهنجاری مبتلا است و به درمان ارتودنسی نیاز دارد.

  • قرار نگرفتن دندان های موجود در فک های بالا و پایین در یک امتداد به هنگام بستن دهان.

 

ارتودنسی صورت نامتقارن

ناهنجاری های فک و دندان، ممکن است باعث شود که چهره شما نامتقارن به نظر برسد. انجام ارتودنسی، یکی از مطمئن ترین و قطعی ترین روش های درمان ناهنجاری های فک و دندان ها است که می تواند تقارن و تناسب را به چهره شما بازگرداند. در صورتی که فک ها و دندان ها به خوبی روی هم قرار نگیرند، چهره شما قرینگی اجزای پایینی خود را از دست می دهد و ممکن است زشت و نامتناسب به نظر برسد. ارتودنسی صورت نامتقارن می تواند این مشکل را به خوبی حل کند و چهره شما را زیبا و قرینه کند و به قرار گیری درست لب ها و دندان ها روی هم کمک می‌کند.

 

قرینه نبودن فک پایین، چه مشکلاتی به همراه دارد؟

اگر مشکل عدم قرینگی فک پایین کاملا درمان نشود، ممکن است عوارض جانبی و مشکلات ثانویه ای به همراه داشته باشد. به همین دلیل، بهتر است مشکل عدم قرینگی فک پایین، از کودکی مورد توجه قرار گیرد و نسبت به رفع آن اقدام شود تا فرد در بزرگسالی با مشکلات زیر مواجه نشود. بعضی از عوارض ثانویه عدم قرینگی فک پایین عبارتند از:

  • اختلال و دشواری در تکلم و گفتار
  • سایش و تحلیل زودرس مینای دندان ها
  • احتمال آسیب رسیدن به دندان ها و مفاصل فک ها

بهترین زمان برای درمان مشکل عدم قرینگی فک پایین

با افزایش سن بیمار، مشکلات عدم قرینگی فک پایین ممکن است شدیدتر شوند و آسیب های جدی تری به همراه داشته باشند. با شدیدتر شدن این مشکلات، درمان آن ها مشکل تر می شود و ساختار صورت بیشتر دچار تغییر شکل و آسیب می شود. به طور کلی هر چقدر که این مشکل سریع تر تشخیص داده شود، راحت تر درمان می شود.

 

عدم قرینگی فک پایین چگونه تشخیص داده می شود؟

در مشکل عدم قرینگی فک پایین، معمولا یکی از فک ها رشد افقی بیشتری نسبت به فک دیگر دارد. این مسئله باعث می شود که دو فک به خوبی روی هم قرار نگیرند. این مسئله با معاینه و همچنین با کمک عکس های رادیوگرافی تشخیص داده می شود. دندانپزشک متخصص ارتودنسی علت مشکل و بیماری شما را ریشه یابی می کند و با توجه به دلیل بیماری، نسبت به درمان آن اقدام می کند.

عدم تقارن فک پایین چگونه درمان می شود؟

درمان های ارتودنسی، با توجه به سن بیمار و رسیدن یا نرسیدن او به سن بلوغ، متفاوت هستند. قابلیت رشد کردن یا نکردن فک ها، برای شروع درمان ارتودنسی صورت نامتقارن، یک امر مهم و اساسی است. اگر بیمار هنوز به سن بلوغ نرسیده باشد و فک ها قابلیت رشد خود را از دست نداده باشند، دندانپزشک با استفاده از دستگاه های مخصوصی و بدون نیاز به جراحی می تواند فک های شما را اصلاح کرده و ناهنجاری را درمان کند.

اگر بیمار از سن بلوغ گذشته باشد و پس از سن بلوغ مراجعه کند، قرینه نبودن فک پایین را نمی توان تنها با کمک ارتودنسی درمان کرد و باید در کنار ارتودنسی دندان‌ها، از جراحی فک هم استفاده کرد. در این شرایط، متخصص ارتودنسی، ابتدا دندان ها را ارتودنسی می کند و پس از این که دندان ها کاملا ردیف شدند و در جای مناسبی قرار گرفتند، جراحی فک را انجام می دهد.

 

دکتر محبوبه دهقانی متخصص ارتودنسی و ارتوپدی فک و صورت

عضو انجمن ملی نخبگان کشور و عضو انجمن ارتودنتیست ایتالیا SIDO

دارای یک عنوان ثبت اختراع

سمت استادیار دانشگاه در سال های 88 الی 97

و فلوشیپ پژوهشی

مشاهده رزومه

آدرس مطب: مشهد، نبش هاشمیه 31، ساختمان ونوس، طبقه سوم

شماره های تماس: 3880071 – 09159777275

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 5 =