همه چیز درباره ی ارتودنسی فانکشنال

ارتودنسی فانکشنال نوعی ارتودنسی است که قادر است مشکلات نوع ۲ را اصلاح کند. مشکلات نوع ۲ گروهی از ناهنجاری های فکی است که دندان های فک بالا جلوتر از دندان های پایین قرار می گیرند. بریس های فانکشنال می توانند ثابت یا متحرک باشند که نوع متحرک آن بیشتر در انگلستان متداول است. البته از بین همین بریس های متحرک نیز، آنهایی که قسمت فک بالا و پایین جداگانه دارند(که برای جا به جا کردن فک پایین به هم وصل می شوند) بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. انواع دیگر بریس های فانکشنال تنها از یک قسمت تشکیل شده اند، با این حال دندان ها ممکن است دیرتر به این نوع بریس ها عادت کنند.

تفاوت بریس های فانکشنال با بریس های سنتی

در حالی که بریس های سنتی تنها بر روی صاف کردن دندان ها تمرکز دارند، بریس های فانکشنال دارای رویکردی دوگانه هستند برای بیمارانی که هدف اصلی شان درمان ارتوپدی است، مناسب می باشند. این هدف شامل بهبود راه تنفسی و کام (انسداد) بیمار می باشد. صاف کردن دندان ها از طریق ارتودنسی سنتی دومین هدف برای ارتودنسی فانکشنال می باشد. قبل از شروع هرگونه درمان ارتودنسی سنتی، ارتودنسی فانکشنال به جنبه های ارتوپدی از سلامت بیمار می پردازد:

  • استخوان های اسکلتی که سر و صورت را تشکیل می دهند.
  • استخوان های فک بالا و پایین و مفصل گیجگاهی فکی (TMJ)
  • ارتباط مفصل گیجگاهی فکی(TMJ) با گردن و پشت
  • مجرای تنفسی بیمار

می توان پس از پرداختن به مشکلات ارتوپدی، هرگونه درمان ارتودنسی سنتی که برای بیمار مناسب است، را آغاز کرد.

آدرس: مشهد وکیل آباد بلوار کوثر بین کوثر 2 و 4 ساختمدک

ان پزشکان فارابی طبقه منفی یک شماره تماس: 051-38840404 و 051-38820202 و 09028840404

بریس های فانکشنال چگونه نصب می شوند؟

ارتودنتیست از دندان های بالا و پایین قالب می گیرد تا بریس ها دقیقا بر اساس شکل دهان بیمار ساخته شوند. بریس های فانکشنال توسط تکنسین های آزمایشگاه ساخته می شوند و ساخت آنها حدودا ۲ تا ۳ هفته به طول می  انجامد. پس از جلسه ی قالب گیری، وقت دیگری برای بیمار در نظر گرفته می شود که بریس ها نصب شوند. این بریس متحرک می باشد و پزشک به بیمار نحوه ی گذاشتن و خارج کردن آن را نشان می دهد و قبل از خروج از مطب، بیمار باید از راحت بودن آنها در دهان مطمئن شود.

طول مدت درمان با بریس های فانکشنال چقدر است؟

درمان با بریس های فانکشنال معمولا اولین قسمت از یک درمان ارتودنسی دو قسمتی است. این مرحله معمولا ۹ تا ۱۲ ماه به طول می انجامد که این زمان به تعهد بیمار نسبت به قراردادن دائمی بریس ها و حاد یا خفیف بودن ناهنجاری فک بیمار بستگی دارد. به طور طبیعی باید انتظار داشت که اورجت یا فاصله ی عرضی فک بالا و پایین هر ماه یک میلی متر کاهش یابد. با این حال به محض اینکه اورجت به طور کامل کاهش یافت ، دندانپزشکتان از شما می خواهد که تنها غروب و شب ها از بریس هایتان استفاده کنید تا زمانی که برای مرحله ی بعدی درمان آماده شوید. به طور کلی این مراحل درمان که شامل بریس های ثابت ارتودنسی نیز می باشد، ۲ تا ۳ سال به طول می انجامند.

آیا ارتودنسی فانکشنال درد دارد؟

ارتودنسی فانکشنال درد ندارد فقط در ابتدای قراردادن بریس ها، کمی آزار دهنده خواهند بود و حدودا چند روز طول می کشد تا بیمار به حضور آنها عادت کند. هنگام قرار دادن بریس ها، باید بلاک ها حتما با یکدیگر در تماس باشند. به سرعت می آموزید که چگونه با وجود بلاک ها در دهان صحبت کنید.

در صورتی که این آزردگی بیش از اندازه باشد، می توانید از مسکن هایی که برای سردرد استفاده می کنید کمک بگیرید البته بهتر است قبل از آن دستورالعمل بسته ی دارو را مطالعه کنید مشکلی پیش نیاید.

در صورتی که این آزردگی ادامه داشت، لازم است به ارتودنتیست خود مراجعه کنید و موضوع را به وی اطلاع دهید تا بار دیگر بریس ها را چک کند و از جاگذاری صحیح آن اطمینان حاصل کند.

آیا استفاده از بریس فانکشنال قبل از ۱۰ سالگی مفید است؟

در انگلستان، درمان ارتودنسی فانکشنال در این گروه سنی به عنوان (درمان پیش از موعد) در نظر گرفته می شود. با این حال این درمان در بسیاری از کشور ها معمول است. مطالعات نشان می دهند که شروع درمان ارتودنسی فانکشنال در سنین پایین موثر نبوده و حتی تاثیری کمتر از آغاز آن در سنین ۱۰ تا ۱۴ سالگی دارد. با این حال در شرایط خاص، خصوصا اگر کودکان از ظاهر دندان خود رنج می برند، ممکن است درمان اولیه توصیه شود.

نحوه ی نگهداری از بریس های فانکشنال

بریس های فانکشنال را بیرون از محفظه شان نگه ندارید.  بریس ها را در جیب یا کیفتان رها نکنید. بریس ها را داخل دستمال کاغذی نپیچید. برای جلوگیری از ضربه یا گم شدن بریس ها، انها را در محفظه یا جعبه ی مخصوص خود قرار دهید.

برای تمیز نگه داشتن بریس های فانکشنال هر زمان که دندان هایتان را مسواک می زنید، با استفاده از مسواک همیشگی و خمیر دندان خود، بریس ها را نیز تمیز کنید. می توانید برای رسیدگی بیشتر، قرص های تمیز کننده ی بریس را از داروخانه ها تهیه کنید.

قرار دادن و یا خارج کردن بریس ها باید همیشه طبق دستوالعمل پزشک انجام شود. برخی افراد به برخورد قسمت های مختلف بریس به یکدیگر و تولید صدای آن عادت می کنند که اصلا کار صحیحی نبوده و می تواند به بریس و دندان ها آسیب بزند و برای اطرافیانتان آزاردهنده باشد.

در طول دوره درمان، هر چند وقت یکبار لازم است به دندانپزشک مراجعه کرد؟

در طول دوره ی درمان، باید هر ۶ یا ۸ هفته یکبار به دندانپزشک خود مراجعه کنید. لطفا مسواک خود را هر بار با خود ببرید و به طور کامل دندانهایتان را قبل از داخل شدن تمیز کنید. در صورتی که در وقت های تعیین شده به پزشکتان مراجعه نکنید و بیش از ۳ بار غیبت کنید، درمان شما ادامه پیدا نخواهد کرد.

در صورتی که درمان موفقیت آمیز نبود، چه باید کرد؟

مشکلات نوع ۲ می توانند با روش های درمانی متفاوتی بهبود یابند. در صورتی که درمان موفقیت آمیز نباشد،گزینه های جایگزین زیادی موجود است. روش ها و وسیله هایی که می توان برای اصلاح مشکلات نوع ۲ استفاده کرد شامل:

  • هدگیر(headgear)
  • کشیدن دندان
  • و جراحی فک

می شود.

کاربرد های این روش ها متفاوت است و بستگی به نوع مشکل دارد. در برخی موارد توصیه می شود که قبل از شروع درمان، مشکل موجود را بپذیرند و سپس آن را آغاز کنند. به طور کلی باید جراحی فک را تا سن ۱۷ سالگی به تعویق انداخت.

دکتر محبوبه دهقانی متخصص ارتودنسی و ارتوپدی فک و صورت 

عضو انجمن ملی نخبگان کشور و عضو انجمن ارتودنتیست ایتالیا SIDO

دارای یک عنوان ثبت اختراع

سمت استادیار دانشگاه در سال های 88 الی 97

و فلوشیپ پژوهشی

مشاهده رزومه

آدرس مطب: مشهد، نبش هاشمیه 31، ساختمان ونوس، طبقه سوم

شماره های تماس: 3880071 – 09159777275

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − پانزده =