۵ علامتی که نشان میدهد کودک شما به ارتودنسی نیاز دارد

۵ علامتی که نشان میدهد کودک شما به ارتودنسی نیاز دارد

در حالی که برخی از علائم ممکن است به سادگی نشان دهد کودک شما نیاز به ارتودنسی دارد اما برخی علائم دیگر هستند که تنها توسط متخصص ارتودنسی قابل تشخیص هستند. زیرا ممکن است جزئی باشند. اما همین مسائل و نشانه های جزئی در آینده به مشکلات به مراتب شدیدتری تبدیل می شوند که درمان آن ها بسیار دشوار خواهد بود. این مقاله را بخوانید تا با علائم واضح و جزئی که نشان می دهد دلبند شما نیاز به ارتودنسی کودکان دارد آشنا شوید و در اولین فرصت بتوانید مداخله دندانپزشکی را آغاز کنید.

از کجا بفهمم که دلبند من نیاز به ارتودنسی کودکان دارد یا خیر؟

اگر مدام از خود می پرسید که آیا فرزند شما ممکن است به درمان ارتودنسی نیاز داشته باشد یا خیر حتما ادامه این مقاله را بخوانید. ما ۵ نشانه و علامت اصلی که مستلزم مداخله ارتودنسی کودکان هستند را توضیح داده ایم. این ۵ علامت عبارتند از:

۱. دندان های کودک شما کج است

ساده ترین علامتی که نشان میدهد کودک نیاز به درمان ارتودنسی دارد کج بودن دندان ها است. این مساله درست در زمانی که دندان های دائمی در حال جوانه زدن و در آمدن هستند قابل تشخیص است. به محص مشاهده اولین دندان دائمی کج در کودک خود حتما به یک متخصص ارتودنسی خوب مراجعه کنید. زیرا عدم مداخله اولیه و به موقع ارتودنسی باعث می شود سایر دندان ها نیز کج شوند و بعدها نیاز به صرف زمان و هزینه ارتودنسی بیشتری داشته باشید.

۲. کودک شما جلوزدگی فک بالا دارد

به جلوزدگی فک بالا یا جلو بودن آن در اصطلاح دندانپزشکی “اورجت” گفته میشود. وجود این مشکل نشان دهنده این است که کودک شما به مداخله ارتودنسی دندان نیاز دارد. این مشکل اگر در دوران کودکی تشخیص داده و به موقع درمان شود، میتواند احتمال نیاز به جراحی فک در آینده را کاهش دهد. متخصصان اغلب برای کودکانی که مشکل اورجت دارند درمان دو مرحله ای ارتودنسی را در نظر میگیرند.

۳.ارتودنسی کودکان شما زمانی که آن ها اختلال گفتاری دارند

لیسپ (lisp) یا مشکل در تکلم گاهی اوقات می تواند به دلیل نامرتب بودن فک یا کج شدن دندان ها باشد. اغلب اوقات پیش از آنکه کودک را برای گفتار درمانی به نزدیک متخصص ببرید، میتوانید به یک متخصص ارتودنسی نشان دهید. متخصص ارتودنسی می تواند دهان،  دندان و فک کودک شما را ارزیابی کند. چنانچه با کمک درمان های ارتودنسی، مشکل گفتار فرزند شما قابل حل باشد، روند درمان برای روان ساختن گفتار کودک آغاز خواهد شد.

۴. کودک دلبندتان در خواب خروپف می کند یا آپنه خواب دارد

خروپف کردن آن هم به صورت گاه و بیگاه میتواند در بین همه انسان ها مشترک باشد. اما اگر شخصی برای یک مدت طولانی یا (همیشه) در خواب خروپف کند مشکلی در سیستم تنفسش اخلال ایجاد کرده است. در اغلب موارد این مشکل آپنه خواب است. به این شکل که تنفس شخص به صورت مکرر و برای مدت کوتاهی در طول خواب متوقف میشود و به کررات از خواب بیدار می شود.

۵. اگر دندان های شیری زودتر از زمان مورد انتظار بیافتند

اولین دندان هایی که در انسان رویش و رشد می کنند  دندان های شیری هستند. ابتدا این دندان ها رشد می کنند و بعد از آن ها کم کم دندان های دائمی از فک درآمده و با وارد کردن فشار به دندان های شیری، جای آن ها را می گیرند.

بهترین راه برای تشخیص اینکه کودک به ارتودنسی نیاز دارد (یا نه) مراجعه به متخصص ارتودنسی است

هرچند که توجه به ۵ نکته و نشانه بالا میتواند تا حد زیادی به شما میکند تا مشکل ارتودنسی کودک خود را شناسایی کنید، اما در نهایت تنها با مراجعه به یک متخصص ارتودنسی خوب است که میتوان به طور دقیق مشکل کودک را شناسایی کرده و درباره درمان تصمیم گیری کرد.

دکتر محبوبه دهقانی متخصص ارتودنسی و ارتوپدی فک و صورت

عضو انجمن ملی نخبگان کشور و عضو انجمن ارتودنتیست ایتالیا SIDO

دارای یک عنوان ثبت اختراع

سمت استادیار دانشگاه در سال های 88 الی 97

و فلوشیپ پژوهشی

مشاهده رزومه

آدرس مطب: مشهد، نبش هاشمیه 31، ساختمان ونوس، طبقه سوم

شماره های تماس: 3880071 – 09159777275

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × پنج =