ارتودنسی تک دندان

ارتودنسی تک دندان برخلاف تصور عمومی می‌تواند بسیار بیشتر از زیبا کردن لبخند مفید واقع شود. ارتودنسی یک دندان در مواردی که دندان کج از دندان‌های جلویی باشد، کاملا منطقی به نظر می‌رسد. با این وجود ممکن است فکر کنید ارتودنسی تک دندان برای دندان‌های عقبی که دیده نمی‌شوند، چندان ضروری نیست. اما در حقیقت اینگونه نیست.

در این مطلب قصد داریم دلایل انجام ارتودنسی تک دندان، روش‌های آن را بررسی کنیم. اگر قصد ارتودنسی یک دندان خود را دارید، با ما همراه باشید.

چرا باید ارتودنسی تک دندان را انجام داد؟

ارتودنسی یک دندان نیش کج یا یکی از دندان‌های جلویی، به معنای داشتن لبخندی بی‌نقص است. ارتودنسی تک دندان و ردیف کردن آن با سایر دندان‌ها می‌تواند تاثیر فوق‌العاده‌ای روی اعتماد به نفس فرد بگذارد. از فواید ارتودنسی تک دندان در زیبایی و اعتماد به نفس که بگذریم، باید به نقش ارتودنسی یک دندان در سلامت دندان‌ها نیز توجه کرد.

کج بودن یک دندان به دندان‌های کناری فشار وارد می‌کند. این مسئله به مرور زمان منجر به پوسیدگی دندان‌های کناری خواهد شد. خود دندان کج نیز فشار بیشتری نسبت به دندان‌ها تحمل کرده، و احتمال پوسیدگی آن (زودتر از سایر دندان‌ها) وجود دارد. ارتودنسی تک دندان کج از انحراف و کج دیده شدن فک‌ها نیز جلوگیری می‌کند. جالب است بدانید که بی توجهی به ارتودنسی یک دندان می‌تواند روی جویدن غذا، گوارش، و ادای درست برخی کلمات نیز تاثیر بگذارد.

با توجه به این موارد، ارتودنسی یک دندان نیش، جلویی و یا حتی دندانی که در قسمت عقبی فک قرار دارد، اهمیت بالایی دارد. اگر شما نیز یک دندان کج در دهان خود دارید، پیشنهاد می‌کنیم در اولین فرصت برای ارتودنسی تک دندان اقدام کنید.

روش‌های ارتودنسی یک دندان

امروزه حتی اگر یک دندان کج هم داشته باشید، متخصصان می‌توانند با روش‌های مختلف ارتودنسی تک دندان این انحراف را درمان کنند. ارتودنسی یک دندان نیش و سایر دندان‌ها، مانند روش‌هایی مانند لمینت، ونیر و… نیز آسیبی به بافت دندان وارد نمی‌کنند. ارتودنسی یک دندان کج دندان مورد نظر را بدون کوچکترین آسیب به دندان‌های کناری به مرور صاف می‌کند.

پس از مراجعه به متخصص برای ارتودنسی یک دندان کج، ابتدا باید از دندان و فک عکس‌برداری شود تا متخصص صلاحیت ارتودنسی تک دندان کج را تایید کند. در موارد اندکی، به دلیل شرایط نامناسب فک و دندان‌ها نمی‌توان ارتودنسی تک دندان را انجام داد. در این حالت می‌توان به سراغ درمان کجی دندان بدون ارتودنسی (لمینت، ونیر و…) رفت. روش‌های موثر ارتودنسی یک دندان کج عبارت‌اند از:

 

۱. روش ثابت برای ارتودنسی تک دندان کج

در ارتودنسی یک دندان کج به روش ثابت، دستگاه ارتودنسی تا پایان درمان روی دندان‌ها قرار می‌گیرد، و نمی‌توان آن را برداشت. در این روش برای ارتودنسی یک دندان نیش یا دندان‌های دیگر، تغییر وضعیت ارتودنسی و برداشتن و گذاشتن آن تنها به دست متخصص انجام می‌شود. مراجعه منظم در این روش مهمترین فاکتور در موفقیت‌آمیز بودن ارتودنسی تک دندان کج است.

 

۲. روش متحرک برای ارتودنسی یک دندان کج

با تایید متخصص، اگر بیمار نتواند روش ثابت را برای ارتودنسی یک دندان تحمل کند و به روش متحرک تمایل بیشتری داشته باشد، می‌توان روش متحرک برای ارتودنسی تک دندان کج استفاده کرد. همان‌طور که از نام این روش مشخص است، دستگاه ارتودنسی متحرک را می‌توان از دهان خارج کرد. با این وجود، برای نتیجه‌بخش بودن باید به زمانبندی‌های اعلام شده توسط متخصص پایبند بود تا ارتودنسی یک دندان نیش یا دندان‌های دیگر با موفقیت انجام شود.

علاوه بر این دو روش برای ارتودنسی تک دندان، روش دیگری هم وجود دارد. در این روش متخصص دندان کج را استفاده تراش می‌دهد و آن را صاف می‌کند. به دلیل نکات منفی این روش در مقایسه با ارتودنسی تک دندان، تقریبا هیچ متخصص با سابقه‌ای از این روش استفاده نمی‌کند. این روش باعث از بین رفتن مینای دندان و افزایش آسیب‌پذیری آن در مقابل پوسیدگی می‌شود.

ارتودنسی یک دندان نیش

ارتودنسی یک دندان نیش یکی از مهمترین دلایل متقاضیان ارتودنسی تک دندان است. دندان‌های نیش که در گوشه دهان قرار دارند، نقش مهمی در زیبایی و سلامت دندان‌ها ایفا می‌کنند. افراد که به ارتودنسی یک دندان نیش نیاز دارند، دندان نیش برآمده یا خارج از قوس دندانی دارند.

برخی افراد کشیدن دندان نیش را به ارتودنسی آن ترجیح می‌دهند، اما این کار به شدت اشتباه است. کشیدن دندان نیش به جای اصلاح موقعیت آن باعث فرو رفتن لب‌ها، عمیق شدن خط لبخند و مشکلات دیگر خواهد شد.

تنها اگر نتوان دندان نیش را با ارتودنسی در موقعیت صحیح قرار داد و با انجام ارتودنسی احتمال آسیب به ریشه دندان‌های مجاور وجود داشته باشد، پزشک دندان را خارج خواهد کرد و در صورت نیاز در فضای خالی ایمپلنت قرار خواهد داد.

 

نکات مهم ارتودنسی یک دندان کج

  1. ممکن است تصور کنید که در ارتودنسی تک دندان کج تنها همان دندان هدف درمان قرار دارد. اما باید بدانید که در ارتودنسی دندان برای یک دندان نیز براکت‌ها کل فضای دهان را اشغال خواهند کرد. با این حال، در ارتودنسی تک دندان نیرو انها به دندان کج وارد می‌شود.
  2. اینکه فقط یک دندان در ارتودنسی یک دندان نیش یا دندان‌های دیگر وجود دارد، نباید باعث اهمال شما در تکمیل طول درمان شود. فرامشو نکنید که حتی یک دندان هم می‌تواند دوباره به جای قبلی خود برگردد.
  3. اگرچه ارتودنسی تک دندان برای همه برای یک دندان انجام می‌شود، اما مدت درمان برای افراد مختلف با توجه به میزان انحراف دندان، جایگاه دندان و شرایط او متفاوت خواهد بود.
  4. اگر فکی که دندان کج در آن قرار دارد نیز دچار انحراف شده باشد، متخصص می تواند هنگام ارتودنسی تک دندان درمان آن فک را نیز آغاز کند.

هزینه ارتودنسی تک دندان

هزینه ارتودنسی تک دندان نیز مانند ارتودنسی دندان از فاکتورهای مختلفی تاثیر می‌پذیرد. هزینه ارتودنسی تک دندان بسته به این که چه روشی از طرف متخصص برای درمان تشخصی داده شود، طول درمان، سابقه متخصص و حتی شهری که در آن زندگی می‌کنید متفاوت خواهد بود. بنابراین به صورت کلی نمی‌توان رقمی را برای قیمت و هزینه ارتودنسی تک دندان ذکر کرد.

بهترین روش برای اطلاع از هزینه ارتودنسی تک دندان مراجعه به مطب است. بعد از معاینه توسط متخصص، هزینه ارتودنسی تک دندان و هزینه ارتودنسی یک دندان کج به شما اعلام خواهد شد.

دکتر محبوبه دهقانی متخصص ارتودنسی و ارتوپدی فک و صورت

عضو انجمن ملی نخبگان کشور و عضو انجمن ارتودنتیست ایتالیا SIDO

دارای یک عنوان ثبت اختراع

سمت استادیار دانشگاه در سال های 88 الی 97

و فلوشیپ پژوهشی

مشاهده رزومه

آدرس مطب: مشهد، نبش هاشمیه 31، ساختمان ونوس، طبقه سوم

شماره های تماس: 3880071 – 09159777275

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + یازده =