روش سفیدکردن دندان ها پس از ارتودنسی

سفید کردن دندان ها پس از ارتودنسی یکی از دغدغه های مهم افرادی است که دندان هایشان را ارتودنسی می کنند . حین درمان ارتودنسی ثابت تجمع مواد غذایی و میکروب ها، در اطراف دستگاه ارتودنسی (بویژه براکت ها) باعث تغییر رنگ و زرد شدن دندان ها می شود. زرد شدن دندان ها در حین ارتودنسی برگشت پذیر است و بعد از ارتودنسی دندان ها به حالت اول بر می گردد .

قبل از هرچیز لازم است بدانید مهم ترین کاری که در حین ارتودنسی باید انجام دهید تا دندان هایتان پوسیده نشود و تغییر رنگ محسوسی نداشته باشد رعایت بهداشت دهان و دندان است . بعد از پایان یافتن درمان ارتودنسی و برداشتن براکت ها متخصص ارتودنسی سطح دندان ها را تمیز و پالیش می کند تا دندان ها کاملا سفید شوند . در بعضی مواقع که بین دندان ها تغییر رنگ مختصری باقی می ماند با جرم گیری می توان کاملا آن را رفع کرد . اگر باوجود جرم گیری و پالیش دندان ها از رنگ دندان های خود  رضایت  خاطر نداشتید می توانید بلیچینگ انجام دهید که البته تا چند ماه بعد از ارتودنسی توصیه نمی شود .

دربرخی موارد که افراد در حین ارتودنسی بهداشت دهان خود را به خوبی رعایت نمی کنند و مرتب مسواک نمی زنند در سطح دندان پوسیدگی های سطحی ایجاد می شود که لکه های سفیدی به نام white spot  ایجاد می کند . این لکه ها به مرور رنگ جذب می کنند  و سفید یا قهوه ای می شوند . این لکه ها بعد از گذشت زمان ممکن است بهتر شوند اما معمولا نیاز به مداخله دارند به گونه ای که اگر سطحی باشند با تراش مختصر دندان برطرف می شوند اما اگر عمقی باشند باید با کامپوزیت آن ها را برطرف کرد .

بلیچینگ بعد از ارتودنسی

بیشتر محصولات سفید کننده دندان  دارای ترکیب پروکسید هیدروژن با فرمول H2O2 هستند .بلیچینگ یک فرایند شیمیایی است که در آن کروموژن ها که عامل لکه دندان هستند پاک می شوند. کروموژنها در سطح دندان جمع شده و باعث ایجاد لکه های سطحی در دندان می شوند علاوه بر آن ممکن است کروموژنها به اعماق دندان نفوذ کنند و لکه های عمیق یا داخلی در دندان ایجاد کنند .

کروموژنها را می توان به دو گروه کروموژنهای تشکیل شده از ترکیبات بزرگ ارگانیک و ترکیبات فلزی تقسیم بندی کرد .  با بلیچینگ به راحتی می توان کروموژنهای تشکیل شده از ترکیبات ارگانیک را شکست اما بلیچینگ کروموژنهایی که ماهیت فلزی دارند سخت تر است . از روش های دیگری که برای سفید کردن دندان می توان از آن استفاده کرد لمینت ، باندینگ و روکش کردن دندان است .

سفید کردن دندان را هیچ گاه هم زمان با ارتودنسی انجام ندهید زیرا مواد سفید کننده دارای پراکسید هیدروژن می باشند که این ماده سبب می شود تا اتصال براکت ها و چسب مخصوص ارتودنسی به دندان کاهش یابد و در نتیجه باعث شل شدن براکت خواهد شد.هم چنین این ماده درمینای دندان تاثیر گدذار می باشد که سبب حساسیت های دندانی با استفاده از براکت ها خواهد شد.

با وجود این که مسواک زدن و نخ دندان برای فردی که براکت دارد کار مشکلی است اما برای جلوگیری از به وجود آمدن لکه های سفید اهمیت زیادی دارد . همان طور که قبلا گفته شد در هنگام استفاده از براکت های ارتودنسی زمان بیشتری را صرف مسواک زدن کنید تا از دسترسی به همه قسمت های سیم ها و براکت ها مطمئن شوید .

می توانید با استفاده از مسواک ها و نخ دندان های مخصوص براکت یا واترجت های دندانی میزان تمیزی دندان ها را افزایش دهید. همچنین می توانید با کاهش مصرف غذاها و نوشیدنی های اسیدی مخصوصا نوشابه ها، قهوه یا غذاهای تند میزان اسید دهان را پایین نگه دارید.

دکتر محبوبه دهقانی متخصص ارتودنسی و ارتوپدی فک و صورت 

عضو انجمن ملی نخبگان کشور و عضو انجمن ارتودنتیست ایتالیا SIDO

سمت استادیار دانشگاه در سال های 88 الی 97

و فلونشیپ پژوهشی

آدرس مطب: مشهد، نبش هاشمیه 31، ساختمان ونوس، طبقه سوم

شماره های تماس: 3880071 – 09159777275

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × دو =