اهمیت انجام چکاپ های ارتودنسی

انجام چکاپ های حین ارتودنسی از اهمیت بالایی در این درمان برخوردار است، زیرا در نتیجه آن تاثیر گذار می باشد و در صورتی که به آن دقت نشود، عوارضی را به همراه خواهد داشت.

دلایل اهمیت چکاپ ها:

• تنظیم فشار وارد بر دندان ها

با انجام این چکاپ ها ارتودنتیست میزان جابجایی دندان ها را بررسی خواهد کرد و در صورت نیاز، کش ها و سیم ها را تنظیم کرده و یا از ابزارهای اضافی برای رسیدن به نتیجه مطلوب استفاده خواهد کرد.

• تاثیر بر طول دوره درمان

در صورتی که چکاپ ها به صورت منظم و مطابق با تاریخ های تعیین شده توسط ارتودنتیست انجام نشوند، می توانند در طول دوره درمان تاثیر بگذارند و آن را طولانی تر نمایند.

• بررسی سلامت دهان و دندان

در این چکاپ ها وضعیت دهان از لحاظ تجمع جرم بر دندان ها و یا عفونت لثه بررسی می شود و در صورت بروز هرگونه مشکلی، باید فورا نسبت به درمان آن اقدام کرد.

• درمان مشکلات به وجود آمده

به طور معمول پیش از شروع درمان ارتودنسی، در صورتی که مشکلات دندان و لثه وجود داشته باشد، ارتودنتیست ابتدا آن ها را برطرف کرده و سپس بریس ها را نصب می کند. اما گاهی ممکن است در حین درمان نیز این مشکلات به وجود آیند که در این صورت با انجام چکاپ های به موقع حین ارتودنسی، ارتودنتیست اقدام به برداشتن جرم ها و پوسیدگی های دندان ها و همچنین درمان مشکلات لثه که در طول این درمان به وجود آمده اند، می نماید.

 

بازه زمانی چکاپ های ارتودنسی

متخصص ارتودنسی پس از نصب بریس ها، تعداد جلساتی که بیمار برای بررسی روند درمان، باید مراجعه نماید را به او اطلاع می دهد. تعداد این جلسات با توجه به طول دوره درمان که می تواند از 6 ماه تا 3 سال طول بکشد، مشخص می گردد. فواصل زمانی این مراجعات نیز بین 2 تا 6 هفته متغیر می باشند.

نکات مهم حین انجام چکاپ های ارتودنسی

حین انجام درمان ارتودنسی باید به موارد زیر توجه کنید و در صورت بروز، آن ها را با ارتودنتیست خود در میان بگذارید:

• دچار شدن به برخی بیماری ها

هرگونه مشکل مربوط به سلامتی که در طول این درمان به آن دچار شده اید را با متخصص ارتودنسی خود در میان بگذارید. این مشکلات می توانند شامل ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت و یا مشکلات تیروئید باشند.

• درد شدید

بروز درد هنگام انجام این درمان طبیعی می باشد، اما در صورتی که درد های شدیدی را تجربه می کنید، آن را به ارتودنتیست اطلاع دهید.

• خونریزی لثه

در صورتی که در طول این دروه، دچار اختلالاتی مانند خونریزی لثه شدید، توصیه می شود که آن را به اطلاع ارتودنتیست خود برسانید، زیرا می تواند نشان دهنده وجود بیماری های لثه باشد.

 

دکتر محبوبه دهقانی متخصص ارتودنسی و ارتوپدی فک و صورت

عضو انجمن ملی نخبگان کشور و عضو انجمن ارتودنتیست ایتالیا SIDO

دارای یک عنوان ثبت اختراع

سمت استادیار دانشگاه در سال های 88 الی 97

و فلوشیپ پژوهشی

مشاهده رزومه

آدرس مطب: مشهد، نبش هاشمیه 31، ساختمان ونوس، طبقه سوم

شماره های تماس: 3880071 – 09159777275                

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × چهار =