کش ارتودنسی چیست و چگونه عمل میکند

اکثر مردم وقتی که در سن رشد قرار می گیرند به دلایل زیادی به سراغ ارتودنسی می روند. این روش برای درمان دندان های کج و ناهموار و تنظیم جای داندان ها بکار گرفته می شود و البته وجود بریس ها همیشه برای سلامت دندان های فرد به کار گرفته می شود. به همراه بریس های ارتودنسی معمولا از کش ارتودنسی نیز استفاده خواهد شد که از اهمیت خاصی برخوردار است.

الاستیک های ارتودنسی جهت اصلاح روابط بین دو فک

کش ارتودنسی یا الاستیک ارتودنسی یک نوار لاستیکی کوچک است که سبب می شود تا دندان ها طبق فشار یا تنش معینی که بر روی آن ایجاد شده است تنظیم شوند. کش ارتودنسی بین براکت های بالا و پایین و یا قسمت های جلو یا عقبی آن ها متصل می شوند. بدین ترتیب به اصلاح روابط بین دو فک کمک کرده و نتیجه بهتری به درمان ارتودنسی خواهند داد.

 

کش ارتودنسی دقیقا چگونه عمل می کند؟

گاهی ممکن است اینگونه به نظر برسد که این کش های لاستیکی کوچک کمک زیادی به بهبود وضعیت دندان ها نمی کنند، اما این کش های ارتودنسی اهداف بزرگی دارند. بعضی از درمان های ارتودنسی نیاز به فاز اصلاحی دارند که ارتودنسی نقش خود را با این کش ها به نحوه بهتری انجام می دهد. اگر چه این مرحله یکی از طولانی ترین فازهای درمانی نسبت به سایر مراحل دیگر بوده و مشکل هم می باشد، اما برای داشتن یک وضعیت فکی مناسب و دندان هایی مرتب کنار آمدن با این کش ها ارزشش را دارد.

یک نکته مهم در مورد کش ارتودنسی اینست که نیاز به مشارکت کاربر دارد. این امر واقعا حائز اهمیت است زیرا کاربر باید آن را با توجه به دستورالعمل های دندانپزشک خود انجام دهد. همکاری و نظم و انضباط نقش کلیدی دارند تا فرد بتواند به یک نتیجه عالی در پایان دست یابد. آنها باید به طور مرتب بر روی براکت های خاص قرار داده شوند و اغلب جایگزین شوند تا موثر باشند. بسته به شرایط دندانپزشکی، ممکن است حتی برای قرار گرفتن در موقعیتی اثربخش، در شکل خاص یا پیکربندی معینی قرار داده شوند.

بخش های مختلف کش ارتودنسی

این کش ها وقتی که اندازه هایشان تغییر می کند دارای مشخصات خاصی هستند. قدرت کشسانی در سایز های مختلف می تواند بر میزان کشسان بودنشان اثرگذار باشد. کش ارتودنسی اساسا دارای سه مولفه یا سه بخش مهم است:

استحکام

قدرت کش ها به طور کلی از طریق اونس نشان داده خواهد شد و دارای سطوح مختلفی از سبک (2.5 اونس)، متوسط (3.5 اونس)، سنگین (4.5 اونس)، سنگینx (6.0 اونس) و سنگین xx (6.5 اونس) است. در واقع قدرت کشش به تدریج افزایش می یابد.

قطر

قطر به عرض کش اشاره دارد. قطر با توجه به فاصله لازم برای کشش برای اتصال دو براکت می تواند متفاوت باشد. قطر کش ارتودنسی با 8/1 اینچ، کوچکترین و با عیار 8/3 بزرگترین بیان شده است.

نام کش

نام آن به بیماران کمک می کند تا تشخیص بدهند از چه نوع کشی استفاده می کنند و نشانه مناسبی برای دنبال کردن درمانشان است. برچسب گذاری کش های ارتودنسی بسیار مهم است چرا که استفاده از کش های نامناسب با نوع درمان آسیب های جدی وارد می کند. اکثر شرکت های ارتودنسی نام خاصی را برای این محصولات ارائه می دهند.

کش ارتودنسی از چه موادی ساخته شده است؟

کش ارتودنسی از جنس مواد لاتکس و مواد غیرلاتکس تهیه می شود. کش های لاتکس از جمله مواردی هستند که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند اما از آنجایی که بعضی از افراد به لاتکس حساسیت دارند، کش های غیرلاتکس هم برای راحتی آن ها وجود دارند. کش ارتودنسی که از لاتکس طبیعی ساخته شده است، دارای رنگ مایل به زرد می باشد، در حالی که نمونه های عاری از لاتکس شفاف هستند.

زندگی روزمره با کش ارتودنسی

افرادی که از این کش استفاده می کنند، باید قبول کنند که نگهداری از آن ها در حال حاضر بخشی از زندگی روزمره آنهاست، چرا که آنها باید در همه زمان به جز موقع صرف غذا نسبت به آن ها آگاه و حساس باشند. این بخشی است که برای بعضی از مردم خسته کننده یا آزار دهنده می باشد. در ابتدا ممکن است که قرار دادن آن ها در مسیر درست دشوار باشد، اما با گذشت زمان این امر روندی ساده تر به خود خواهد گرفت.

دکتر محبوبه دهقانی متخصص ارتودنسی و ارتوپدی فک و صورت

عضو انجمن ملی نخبگان کشور و عضو انجمن ارتودنتیست ایتالیا SIDO

دارای یک عنوان ثبت اختراع

سمت استادیار دانشگاه در سال های 88 الی 97

و فلوشیپ پژوهشی

مشاهده رزومه

آدرس مطب: مشهد، نبش هاشمیه 31، ساختمان ونوس، طبقه سوم

شماره های تماس: 3880071 – 09159777275

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 − نه =