نگهدارنده ثابت ارتودنسی چیست؟

زمانی که درمان ارتودنسی به پایان می رسد و دستگاه ارتودنسی خارج می شود، اقدام مهمی در جهت جلوگیری بازگشت دندان ها باید انجام گیرد. نگهدارنده ثابت ارتودنسی یا استفاده از رتینر از مهم ترین اقداماتی است که برای جلوگیری بازگشت دندان ها و حفظ نتایج درمان بعد از اتمام کار باید انجام گیرد.

نگهدارنده ثابت ارتودنسی چیست؟

نگهدارنده ثابت یا فیکس ریتینر به شکل سیم مخصوصی است که پشت دندان ها چسبانده می شود. مزایای آن نسبت به شکل متحرک شامل در دید نبودن، حفظ صد در صدی نتایج ارتودنسی و نهایتا کاهش مشکلاتی نظیر شکستن و گم شدن می باشد
با این حال در صورت گاز گرفتن غذاهای سفت با دندانهای جلو امکان جداشدن این سیم ها در برخی نواحی از دندان ها وجود دارد که در این صورت می تواند حتی ظرف چند ساعت چابجایی دندان های ردیف شده را به همراه داشته باشد. لذا در این موارد می بایست در اولین فرصت ممکن به متخصص ارتودنسی مراجعه نمود. این دستگاه ها به مدت ۵ تا ۱۰ سال و بدون کوچکترین مزاحمتی برای شما در محل باقی می مانند. با این حال رعایت بهداشت این سیم ها خصوصا استفاده از همان نخ دندان های ارتودنسی ضروری است زیرا در غیر این صورت می تواند تورم شدید لثه ها را در پی داشته باشد.

انواع نگهدارنده ارتودنسی چیست؟

نگهدارنده ها را رتینر های ارتودنسی به دو دسته ثابت و متحرک تقسیم می شوند. نگهدارنده ثابت ارتودنسی به دندان ها می چسبند و امکان جدا کردن آن وجود ندارد تا زمانی که دوره درمانی تکمیل گردد. اما نگه دارنده های متحرک بگونه ای طراحی شده اند که بیمار می تواند آن ها را از دهان خود خارج کند.

رتینر هالی: نگهدارند هالی از یک قطعه پلاستیکی متناسب با قالب دندان ساخته شده است که توسط یک سیم فلزی به سطح دندان های جلویی وصل می شوند. نگهدارنده متحرک هالی به منظور اصلاح موقعیت دندان ها و حرکات جزئی ساخته شده است.

رتینر شفاف یا اسیکس: نگهدارنده شفاف کاملا از پلاستیک شفاف ساخته شده است که مثل اینویزیلاین تمامی دندان ها را در بر می گیرد. تنها برای تثبیت موقعیت جدید دندان ها از آن استفادده می کنند. به دلیل نامرئی بودن اکثر افراد استفاده از این نگهدارنده را ترجیح می دهند اما متاسفانه طول عمر بالایی ندارند.

رتینر ثابت: نگهدارنده ثابت ارتودنسی از یک سیم فلزی که به پشت دندان ها متصل می شود ساخته شده است و امکان جابه جایی آن وجود ندارد. به دلیل اینکه در پشت دندان ها قرار می گیرد در نتیجه پیدا نیست و حکم رتینر مخفی را دارد. ممکن است برای ثبیت دندان ها سال ها از این رتینر استفاده شود به همین دلیل برای چسبیدن آن به دندان ها از مواد کامپوزیت همرنگ دندان استفاده می کنند. از مزیت های خوبی که نگهدارنده ثابت دارد این است که نیاز به همکاری بیمار نیست. ولی در نگهدارنده های متحرک باید بیمار بطور مرتب از آن استفاده کند در صورتی که رتینر را از دهان خود خارج کند و فراموش کند که دوباره درون دهان قرار دهد سبب می شود تا رتینر نتواند عملکرد درستی داشته باشد.

رعایت نکات بهداشتی در استفاده نگهدارنده ثابت ارتودنسی

زمانی که از نگهدارنده ثابت ارتودنسی استفاده می کنید باید به آموزش بهداشت ارتودنسی اهمیت بیشتری دهید. همانند براکت ارتودنسی اگر بهداشت دهان را به خوبی رعایت نکنید احتمال تجمع پلاک و باکتری ها بین دهان افزایش پیدا می کند در نتیجه موجب پوسیدگی و التهاب لثه می شود. استفاده از نخ دندان و مسواک باید به صورت مرتب صورت گیرد.

معایب استفاده از رتینر ثابت چیست؟

اگر از دندان های جلویی برای خوردن یا گاز زدن مواد غذایی سفت استفاده کنید ممکن است نگهدارنده ثابت ارتودنسی بشکند یا سیم آن کج شود. سعی کنید از گاز زدن یخ، میوه های هسته دار، نان خشک و ته دیگ، آبنبات های سخت و … به هنگام استفاده از رتینر ثابت خودداری کنید.

حدالامکان سعی کنید به خوبی از رتینر ثابت خود نگهداری کنید زیرا برای هرگونه تعمیر یا تعویض رتینر باید هزینه ای پرداخت کنید.

کاربرد استفاده از نگهدارنده ثابت چیست؟

بعد از اتمام درمان ارتودنسی برای حفظ موقعیت دندان ها از رتینر استفاده می کنند. اما در مواردی از نگهدارنده ها در حفظ فضا برای رویش دندان ای دائمی نیز استفاده می شود. در مواردی که دندان شیری کودک زود تر از زمان موعد بیوفتد باید از رتینر استفاده کرد در غیر این صورت ممکن است در آینده دچار نامرتبی دندان ها شود.

مدت زمان استفاده از نگهدارنده ثابت ارتودنسی چقدر است؟

دوره تکمیل دندان ها و حفظ موقعیت آن ها 9 ماه طول می کشد و در این مدت به دندان ها اجازه حرکت داده نمی شود. به همین خاطر نگهدارنده ها باید شبانه روز استفاده شوند. از این رو استفاده از نگهدارنه ثابت توصیه می شود. اگر هم از رتینر های متحرک استفاده می کنید تنها در زمان غذا خوردن باید آن را از دهان خارج کنید.

دکتر محبوبه دهقانی متخصص ارتودنسی و ارتوپدی فک و صورت

عضو انجمن ملی نخبگان کشور و عضو انجمن ارتودنتیست ایتالیا SIDO

دارای یک عنوان ثبت اختراع

سمت استادیار دانشگاه در سال های 88 الی 97

و فلوشیپ پژوهشی

مشاهده رزومه

آدرس مطب: مشهد، نبش هاشمیه 31، ساختمان ونوس، طبقه سوم

شماره های تماس: 3880071 – 09159777275

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 9 =