ژنیوپلاستی چیست؟

عمل های زیبایی بسیاری در کل بدن انسان انجام میشود در صورت انسان نیز عمل های گسترده ای برای رفع نواقص و یا فقط زیبایی انجام میشود در ادامه مطلب به یکی از عمل زیبایی صوزت که بیشترین تاثیر را در چهره فرد دارد میپردازیم.

 

عمل ژنیوپلاستی یا جنیوپلاستی:

چانه یکی از شاخص اصلی صورت فرد میشود و شکل فک و مدل چانه هر فرد طبق تحقیقات ۴۰ درصد بر زیبایی صورت هر فرد تاثیر گذار است لذا عقب بودن چانه و کم رشدی آن میتواند در زیبایی صورت تاثیر بگذارد .

بر برطرق کردن این نقص در صورت از عمل ژنیوپلاستی یا عمل چانه استفاده میشود ,این عمل مستقیم روی استخاون خود چانه انجام میشود و با قرار دادن پروتز در این ناحیه فرق دارد عملی دائمی است با نتیجه بسیار بر روی صورت .

 

ژنیوپلاستی چگونه انجام میشود:

عمل ژنیوپلایستی با یک بر از داخل دهان انجام میشود و بعد از جراحی این برش کامل بسته می شود و هیچ گونه اسکار یا زخمی روی صورت باقی نمیگذارد. جراح به کمک ابزار جراحی استخوان چانه را برش زده  کمی به جلو و پایین جا به جا میکند که عقب بودن و یا کوتاهی چانه فرد اصلاح شود .میزان این جا به جایی با توجه به فرمول های ریاضی انجام میشود و تمامی موارد اندازه گیری و محاسبه میشود .میزان این تغییرات میتواند از .۰۵ سانتی متر تا ۱٫۳ سانتی متر باشد .که تشخیص این میزان به عهده جراح و در حین عمل .

 

جهت فیکس شدن استخوان در حالت جدید خود از پلاک و چند پیچ استفاده میشود که برای همه در محل باقی می ماند و نیازی به خارج کردن آن بعد از مدتی نیست .

عمل ژنیوپلاستی بعد از چه مدت میتواند تغییرات خود را در چهره نشان دهد:

درست برعکس عمل بینی که نیاز به زمان دارد که ورم های از بین برود تاثیر عمل چانه از همان ماه اول مشخص میشود البته ممکن است مواردی مثل گز گز بی حسی موضعی در اطراف لب اتفاق بیوفتد که رفع این موارد چند ماه زمان نیاز دارد.ولی شکل و فرم در همان ماه اول مشخص خواهد بود.

 

آیابعد از عمل ژنیوپلاستی می توانیم حرف بزنیم یا غذا بخوریم:

این سوال خیلی از عزیزان است دوستان در جراحی چانه یا ژنیوپلاستی شما محدودیت برای خوردن غذا ندارید دهان بعد از عمل باز هست فقط باید از غذا های میکس شده تا یک هفته استفاده کنید و شما محدویدیتی برا صحبت کردن نیز ندارید .

این عمل دشواری های عمل فک را ندارد و دوره نقاهت آن حتی از یک عمل بینی نیز کمتر است.

 دکتر محبوبه دهقانی متخصص ارتودنسی و ارتوپدی فک و صورت

عضو انجمن ملی نخبگان کشور و عضو انجمن ارتودنتیست ایتالیا SIDO

دارای یک عنوان ثبت اختراع

سمت استادیار دانشگاه در سال های 88 الی 97

و فلوشیپ پژوهشی

مشاهده رزومه

آدرس مطب: مشهد، نبش هاشمیه 31، ساختمان ونوس، طبقه سوم

شماره های تماس: 3880071 – 09159777275

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار − 1 =