ارتودنسی نامرئی چیست و چگونه باید از آن نگهداری کرد

اگر برای زیبایی لبخند خود اهمیت قائل هستید و می خواهید دندان هایی با ظاهر زیبا داشته باشید متخصصان ارتودنسی به شما انجام ارتودنسی را پیشنهاد می کنند که روشی بسیار کاربردی است. ارتودنسی انواع متفاوتی دارد و بر اساس مشکل بیمار با روش های متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرد. برای بیمارانی که دچار بهم ریختگی های نرمال و متوسط در دندان ها هستند ارتودنسی نامرئی راه حل مناسبی است. به طور کلی وقتی درمان ارتودنسی را آغاز می کنید باید نسبت به قبل حساسیت بیشتری برای رعایت بهداشت دهان و دندان های خود به خرج دهید، زیرا در این دوران به دلیل حضور یک شیء خارجی در دهان احتمال پوسیدگی دندان ها و تغییر رنگ آنها و نیز التهاب لثه بیشتر می شود. هم چنین برای اتمام موفقیت آمیز این دوره دانستن راه های نگهداری از ارتودنسی نامرئی و عمل کردن به آنها و همچنین تمیز نگهداشتن محیط دهان و دندان نکته ی بسیار مهمی است که بیماران باید به آن توجه ویژه داشته باشند.

 

بر اساس گفته ی متخصصین ارتودنسی در روش ارتودنسی نامرئی، تراز کننده روی دندان ها قرار می گیرد. و تا 3ماه باید در طول روز و شب و هنگام خواب توسط بیماران استفاده شود. اگر دندان های بیمار از قبل دچار پوسیدگی باشد در صورت رعایت نکردن نکات بهداشتی این امر سبب تشدید پوسیدگی ها و مشکلات دندان ها و لثه ها می شود. پس باید در طول روز و مخصوصا پس از خوردن هر وعده ی غذایی نکات بهداشتی مربوط به ارتودنسی و هم چنین بهداشت دهان رعایت شود.

مراقبت از دندان ها و ارتودنسی نامرئی در این دوره

پس از انجام هر نوع درمان متخصص ارتودنسی به بیماران خود روش های نگهداری از ارتودنسی را آموزش می دهند. اگر از ارتودنسی نا مرئی استفاده می کنید قبل از هر چیز به یاد داشته باشید در هنگام مسواک زدن ارتودنسی را از دهان خود خارج کنید، برای نگهداری از ارتودنسی یک سری ابزار لازم است که باید توسط شما تهیه شود. از جمله ی این ابزار یک مسواک نرم است، هنگام مسواک زدن نباید فشاری به دندان ها وارد کنید، سعی کنید مسواک را به آرامی روی دندان ها بکشید. در این دوره لثه ها نیز حساس تر هستند، پس سعی کنید با دقت و ملایمت بیشتری مسواک بزنید. دقت کنید که پشت دندان ها و هم چنین لثه ها به درستی تمیز شوند. حتما از فیلم های آموزشی برای یادگیری کامل طرز صحیح مسواک استفاده کنید و یا از متخصص ارتودنسی خود بخواهید به شما آموزش دهد.

مورد دیگر استفاده از یک خمیر دندان حاوی فلوراید است که به خوبی دندان ها و محیط  دهان را از باکتری ها و پلاک ها پاک می کند. خمیر دندان می تواند سطح دندان هارا به خوبی تمیز کند. اما بین دندان ها را به راحتی تمیز نمی کند. برای تمیز کردن بین دندانها و از بین بردن کامل پوسیدگی دندان باید از براش های بین دندانی مخصوص استفاده شود که با آن ها می توان به راحتی این کار را انجام داد. به یاد داشته باشید که به دلیل حساس بودن لثه ها نمی توانید از نخ دندان استفاده کنید. این براش ها ی بین دندانی می توانند جایگزین خوبی برای نخ دندان باشند. متخصصان برجسته ی ارتودنسی معتقدند در دوران ارتودنسی  لثه ها نیز به دلیل حرکت دندان ها به مراقبت ویژه نیاز دارند ، به همین منظور براش های مخصوصی برای تمیز کردن لثه ها طراحی شده تا بتوانید با آن ها تمام سطوح دهان را از وجود باکتری ها پاک کنید.

 

نکات مهم که باید رعایت کنید

طی درمان ارتودنسی نامرئی باید به نکاتی در رابطه با نگهداری از ارتودنسی نیز توجه شود. اول از همه این که بعد از هر بار خارج کردن ارتودنسی حتما آن را داخل جعبه ی مخصوص خود قرار دهید. ارتودنسی نامرئی نیز باید توسط یک مسواک جداگانه و مخصوص تمیز شود. این ارتودنسی ها دارای یک محفظه ی مخصوص و هم چنین قرص های مخصوص تمیز کردن هستند، پس از مسواک زدن ارتودنسی نامرئی را در محفظه ی مخصوص قرار داده و در آن مقداری آب بریزید و سپس قرص مخصوص را داخل محفظه بیندازید و  حدود 10تا20 دقیقه منتظر بمانید تا ارتودنسی نامرئی از هر گونه باکتری پاک شود. سپس ارتودنسی را با آب سرد بشویید. مسواک زدن  به جهت پاک کردن ذرات باقی مانده ی غذا از روی آن است.

مزایای ارتودنسی نامرئی

 • رعایت بهداشت دهان و دندان بطور آسان
 • استفاده راحت توسط افرادي که نیاز به ارتدونسی دارند
 • دستیابی سریعتر به نتیجه مطلوب
 • فراگیري روش کار در یک دوره آموزشی کوتاه مدت
 • قابل رویت نبودن پلاك ها
 • درمان دقیق، سریع و آسان ارتودنسی بدون استفاده از هر گونه سیم، بند و براکت

مراحل ساخت ارتودنسی نامرئی

 •  تهیه قالب از دهان بیمار به کمک موادي که قابلیت ثبت دقیق دندان ها را داشته باشند
 •  دیجیتایز قالب ها و تهیه مدل مجازي رایانه اي
 •  جدا نمودن دندان ها از روي قالب در رایانه بطور مجازي به کمک نرم افزار تخصصی مربوطه
 •  حرکت دندان به محل مناسب و ردیف نمودن دندان ها بر اساس طرح درمان و تهیه مدل نهایی
 •  تهیه یک سري مدل از ابتدا تا پایان مرحله درمان
 •  تهیه پلاك هاي شیشه اي روي مدل هاي تهیه شده
 •  تحویل پلاك ها و ارایه آموزشهاي لازم به بیمار

 

نکات کاربردی در  این روش

یکی از مزایای دیگر این روش این است که شما می توانید پلاک ها را با آب ولرم و یا مسواک تمیز کنید. البته باید حواستان باشد که محکم مسواک نزنید چون ممکن است روی پلاک ها، خش بیافتد و خراب شود. همچنین به هیچ وجه در حال غذا خوردن، جویدن آدامس و یا سیگار کشیدن، پلاک ها درون دهانتان نباشد زیرا این کار باعث تغییر شکل آن ها می شود و اگر این اتفاق بیافتد دیگر کارایی خاصی نخواهند داشت. برای نوشیدن مایعات هم در هنگامی که پلاک در دهانتان هست، فقط نوشیدن آب جایز است و نوشیدن مایعات غیر از آب توصیه نمی شود. باید مواظب باشید پلاکتان نشکند یا تغییر شکل ندهد، اگر این اتفاق افتاد حتما با متخصص ارتودنسی خود در میان بگذارید.

دکتر محبوبه دهقانی متخصص ارتودنسی و ارتوپدی فک و صورت

عضو انجمن ملی نخبگان کشور و عضو انجمن ارتودنتیست ایتالیا SIDO

دارای یک عنوان ثبت اختراع

سمت استادیار دانشگاه در سال های 88 الی 97

و فلوشیپ پژوهشی

مشاهده رزومه

آدرس مطب: مشهد، نبش هاشمیه 31، ساختمان ونوس، طبقه سوم

شماره های تماس: 3880071 – 09159777275