کامپوزیت یا روکش، معایب و مزایای آن دو

زمانی که نوبت به ترمیم یا تقویت دندان‌های جلویی می‌رسد، کامپوزیت و روکش هر دو مزایای قابل توجهی دارند. اما از نظر عملکرد و زیبایی، کامپوزیت‌ها در مقابل روکش‌ها دو هدف کاملاً متفاوت را ارائه می‌دهند. روکش‌ها کل دندان شما را می‌پوشانند، در حالی که کامپوزیت فقط بخشی از آنها را می‌پوشاند.

تصمیم‌گیری بین روکش و کامپوزیت‌ها برای دندان‌های جلویی برای هر شخص متفاوت است. بزرگترین مسئله این است که آیا دندان‌های شما سالم است یا خیر، یا فقط برای زیبایی قصد دارید این کار را انجام دهید. روکش برای ترمیم دندان‌های شکسته مورد استفاده قرار می‌گیرد، در حالی که ظاهر آنها را نیز تکمیل می‌کند، در حالی که کامپوزیت کلا برای زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. تنها راه برای تصمیم‌گیری در مورد انتخاب روش روکش یا کامپوزیت این است که اهداف خود و مواردی از جمله، ترجیح زیبایی، دوام، هزینه و زمان را در نظر بگیرید

تفاوت بین روکش و کامپوزیت چیست؟

روکش و کامپوزیت از نظر کاربردی دو چیز کاملاً متفاوت هستند اما در ظاهر هیچ فرقی با یکدیگر ندارند. هر دوی آنها شبیه دندانهای طبیعی ساخته شده‌اند، هر دو ظاهر دندان زیرشان را کامل می‌کنند، اما فقط یکی از آنها برای اهداف مرتبط با “سلامتی” ضروری است. دیگری کاملاً انتخابی است.

اگرچه برخی افراد آنها را “کلاه دندان” می‌نامند، اما روکش‌ها پوششی کامل روی دندان ارائه می‌دهند که مانند یک کلاه ایمنی کوچک روی دندان عمل می‌کنند. پوسته محافظ کل سطح دندان را تا خط لثه تحت پوشش کامل آن قرار می‌دهد. برای دندانهای جلویی زمانی از روکش استفاده می‌شود که دندان از نظر ساختاری سالم نباشد، به عبارت دیگر، زمانی که دندان ترک خورده است، یک حفره بزرگ دارد، شکسته شده است، یا فقط یک کانال ریشه انجام داده‌اید (کانال ریشه دندان بسیار شکننده هستند). دندان برای حفظ عملکرد صحیح به روکش احتیاج دارد. در غیر این صورت، فقط خراب می شود و احتمالاً باید دندان کشیده شود.

روکش‌ها فقط قسمت جلویی دندان‌ها و کمی روی لبه‌ها را می‌پوشانند. وقتی لبخند می‌زنید، روکش را مشاهده می‌کنید، اما دندان طبیعی شما کاملاً در پشت آن قابل مشاهده است. فقط دندانپزشک می‌تواند تشخیص دهد که روکش روی دندان قرار دارد یا خیر. ظاهر آنها با یکدیگر یکسان است. و اگرچه روکش‌ها یک طرف دندان شما را می‌پوشانند، فقط برای این است که دندان‌های شما بهتر به نظر برسند؛ از نظر ساختاری هیچگونه مزیتی ندارند.

کامپوزیت چیست؟

کامپوزیت‌ها برای زیبایی دندان‌ها و به صورت انتخابی مورد استفاده قرار می‌گیرند. افراد برای زیبایی ظاهر دندان‌هایشان به کامپوزیت روی می‌آورند. کامپوزیت‌ها دندان‌های طبیعی را کاور می‌کنند و بلافاصله ظاهر و رنگ دندان‌ها را تغییر می‌دهند.

برخی افراد کامپوزیت را به ناخن مصنوعی تشبیه می‌کنند که روی ناخن قرار گرفته و ظاهر کلی ناخن را تغییر می‌دهد، دقیقاً همانند کاری که کامپوزیت با دندان‌ها انجام می‌دهد. هنگام نصب کامپوزیت روی دندان، یک لایه نازک از روی دندان‌ها برداشته می‌شود. برخی دیگر می‌گویند که روکش‌ها مانند یک پوسته نازک هستند که جلوی دندان شما را می‌پوشاند. هر دو تشبیه دقیق و درست هستند و توصیف می‌کند که چگونه دندان طبیعی شما به سادگی از توسط کامپوزیت پوشانده می‌شود.

روکش‌ها معمولاً در یکی از سه نوع پرسلین، بدون آماده سازی، یا کامپوزیت وجود دارند. پرسلین بهترین دوام و نتایج زیبایی را ارائه می‌دهد و لبخندی زیبا ایجاد می‌کند.

کامپوزیت چه مزایایی دارد؟ 

یکی از اصلی‌ترین مزایای کامپوزیت، قیمت مناسب آنها است. قیمت کامپوزیت‌ها به طور کلی کمتر از پرسلین است. این تفاوت در هزینه موضوعی مهم است، زیرا این نوع عمل زیبایی معمولاً تحت پوشش بیمه نیست.

یکی دیگر از مزایای کامپوزیت این است سرعت در انجام عمل است، در حالی که روکش‌های پرسلین نیاز به دو تا سه جلسه مراجعه به مطب دارند. برخلاف ونیر پرسلین، که در آزمایشگاه ساخته می‌شوند، کامپوزیت به طور مستقیم روی دندان‌های شما تراشیده و شکل داده می‌شوند. دندانپزشک شما رزین را روی یک دندان یا چندین دندان‌ اعمال می‌کند و سپس آن را به اندازه مناسب شکل داده و تراش می‌دهد. سپس رزین با نور شدید سفت می‌شود و سپس صیقل داده می‌شود تا ظاهری طبیعی ایجاد کند.

فرایند قرار دادن پرسلین بیشتر به طول می‌انجامد و اغلب بیماران مجبورند بین جلسات مراجعه به مطب، از روکش‌های موقتاً استفاده کنند.

روکش چیست؟

در صورتی که دندان شما بیش از حد آسیب دیده باشد و نتوان آن را پر کرد روکش یا “کلاه” سطح بعدی ترمیم دندانپزشک است. از آنجا که روکش کل دندان را می‌پوشاند، به تقویت هرگونه ساختار ضعیف یا شکسته در زیر کمک می‌کند. اصولاً روکش‌ها فشار را توزیع می‌کنند تا بتوانید از دندان خود برای گاز گرفتن و جویدن معمولی استفاده کنید.

دندان معمولاً قبل از قرار گرفتن روکش روی دندان کمی تراشیده شده و کوچکتر می‌شود. در غیر این صورت، اگر سایز دندان کوچک نشود، هنگام قرارگیری روکش روی آن، خیلی حجیم به نظر می‌رسد. تغییر شکل دندان در بالا و هر طرف باعث می شود روکش کامل و بدون مانع روی دندان قرار گیرد.

چندین گزینه مختلف برای طراحی روکش دندان وجود دارد. اکثر روکش‌های روی دندان‌های جلویی احتمالاً از جنس پرسلین یا زیرکونیا (یک سرامیک با دوام بالا) یا حتی در یک طرح یک روزه از یک بلوک سرامیکی محکم ساخته شده‌اند. در حالی که پرسلین ترکیب شده با روکش‌های فلزی یا طلایی معمولاً در دندان‌های عقب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مزایای روکش

  • می‌تواند به جای چندین دندان تنها روی یک یا دو دندان قرار گیرد.
  • از دندان دارای ترک یا حفره محافظت می‌کند.
  • ظاهر دندان را بهبود بخشیده و از ساختار ضعیف آن نیز محافظت می‌کند.

معایب روکش‌ها

  • نسبت به ونیر دندان برای دندان تهاجمی‌تر است.
  • به طور معمول یکی یکی روی دندان‌ها قرار می‌گیرد.
  • بر اساس نیاز مورد استفاده قرار می‌گیرد نه بر اساس درخواست.
  • بسته به طرح و مواد استفاده شده، می‌تواند یک پایه فلزی قابل مشاهده داشته باشد.

کدام یک برای شما مناسب است؟

تصمیم‌گیری بین انتخاب روکش یا کامپوزیت امری ساده است. اگر یک دندان دارید که از نظر ساختاری دیگر نمی‌تواند در برابر سایش روزمره مقاومت کند، به روکش احتیاج دارید. روکش زمانی که دندان خراب است روی دندان قرار می‌گیرد. اگر اخیراً عصب‌کشی داشته‌اید یا حفره بزرگی وجود داشته است که داخل دندان شما را خراب و تهی کرده است، به روکش احتیاج دارید. ونیرها به ترمیم هیچ یک از این موارد کمکی نمی‌کنند.

از طرف دیگر، هنگامی که زیبایی مهمترین دغدغه شماست، باید از کامپوزیت استفاده شود. زمانی که قصد دارید سرتاسر دندان‌های شما سفید و صاف‌تر و یکدست شوند از کامپوزیت استفاده می‌شود.

به طور معمول، برای طرح لبخند، نیاز به 6 تا 10 کامپوزیت است.

روکش دوام بیشتری دارد یا کامپوزیت؟

طول عمر و دوام روکش و کامپوزیت تقریباً برابر است. به طور کلی، اگر از دهان خود به درستی مراقبت می‌کنید، هر روز دندان‌های خود را نخ دندان می‌کشید و در خواب دندان قروچه نمی‌کنید (چرا که ممکن است باعث شکستن روکش یا کامپوزیت شود)، به راحتی می‌تواند 7 تا 10 سال از بدون نیاز به ترمیم دوام داشته باشد.

به خاطر داشته باشید، اگر روکش دندان “یک روزه” دریافت می‌کنید، مواد مورد استفاده برای این ترمیم‌ها به اندازه پرسلین مقاوم نیستند. روکش‌های یک روزه معمولاً حداکثر چند سال دوام می‌آورند و بعد نیاز به ترمیم دارند.

از آنجایی که اکثر ونیرها و روکش‌های با کیفیت از همان مواد مقاوم ساخته شده‌اند، بهترین راه برای کمک به حفظ آنها و دوام بیشترشان نخ دندان کشیدن روزانه و خوابیدن با محافظ شب است.

به چند کامپوزیت یا ونیر نیاز دارم؟

روکش‌ها معمولاً تکی روی دندان‌ها قرار می‌گیرند. در حالی که کامپوزیت باید در مجموعه‌های متعدد در یک زمان قرار گیرند تا به ظاهر مورد نظرتان دست پیدا کنید. تعداد کل دندان‌های درگیر در نهایت روی بحث روکش‌ها و کامپوزیت‌ها تأثیر می‌گذارد.

معمولاً، اگر کسی روی دندان‌هایش روکش انجام می‌دهد، تنها روی دندان‌هایی استفاده می‌شود که دچار مشکل هستند. اما ونیرها کل دندان را پوشش می‌دهند. اگر موقع خندیدن دندان‌هایتان خیلی مشخص می‌شوند، کامپوزیت گزینه مناسبی برای شما هستند.

کامپوزیت معمولاً در دندانهای جلویی قسمت پایین توصیه نمی‌شوند، زیرا در معرض افزایش ساییدگی قرار دارند.

هزینه کامپوزیت و روکش

موادی که برای ساخت روکش یا کامپوزیت استفاده می‌شود بر کل هزینه هر ترمیم تأثیر می‌گذارد. از آنجا که مواد مختلفی در بازار موجود است، حتماً از دندانپزشک خود در مورد قیمت‌های روکش‌ها و کامپوزیت‌های مختلف سؤال کنید.

روکش طلا هم می‌تواند گزینه خوبی باشد. قیمت طلا با بازار بالا و پایین می‌رود که این امر بر قیمتی که در مطب دندانپزشکی می‌پردازید تأثیر می‌گذارد. انواع مختلفی از مواد سرامیکی نیز وجود دارد که دندانپزشک یا آزمایشگاه می‌تواند از بین آنها انتخاب کند.

آیا درمان‌های اضافی لازم است؟

تطبیق رنگ سفارشی، لیفت لثه، و بی‌حسی تنها چند نمونه از هزینه های اضافی هستند که باید در نظر بگیرید. همه اینها برای هر فرد منحصر به فرد است، بنابراین شما و دندانپزشک خود باید در طول معاینه در مورد این موارد صحبت کنید.

دکتر محبوبه دهقانی متخصص ارتودنسی و ارتوپدی فک و صورت

عضو انجمن ملی نخبگان کشور و عضو انجمن ارتودنتیست ایتالیا SIDO

دارای یک عنوان ثبت اختراع

سمت استادیار دانشگاه در سال های 88 الی 97

و فلوشیپ پژوهشی

مشاهده رزومه

آدرس مطب: مشهد، نبش هاشمیه 31، ساختمان ونوس، طبقه سوم

شماره های تماس: 3880071 – 09159777275

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − سه =