ارتودنسی دندان کج

ارتودنسی دندان کج یکی دیگر از خدمات زیبایی و درمانی دندانپزشکی به منظور مرتفع نمودن مشکلات ناشی از برهم خوردگی چینش و ساختار دندان ها به شمار می آید. کجی دندان ها به ویژه دندان های جلویی به دلایل متفاوتی رخ داده و در بیشتر موارد به وسیله ارتودنسی درمان خواهد شد. به منظور آشنایی بیشتر با ارتودنسی دندان های کج با ما همراه باشید.

دلایل کج بودن دندان ها

کجی دندان یکی از انواع ناهنجاری های دندانی است و متاسفانه تاثیر نامطلوبی بر اعتماد به نفس و ظاهر افراد خواهد داشت. کجی دندان ها به دو دلیل عمده، مشکلات ژنتیکی و عوامل محیطی رخ خواهد داد. دلایل ژنتیکی ایجاد کننده کجی دندان ها به واسطه کوچک بودن و بدشکلی ساختار فک در دوران جنینی ایجاد شده و در برخی موارد احتیاج به درمان های جراحی خواهد داشت. مکیدن بیش از حد پستانک، مکیدن انگشت، وارد شدن ضربات شدید به استخوان فک، فشردن دندان ها در طول خواب و تنفس دهانی از مهمترین دلایل و عوامل محیطی تاثیرگذار در ایجاد کجی دندان ها به شمار می آیند.

 

ارتودنسی دندان کج

خوشبختانه امروزه به دلیل پیشرفت خدمات و درمان های دندانپزشکی در حوزه های مختلف از جمله ارتودنسی، درمان انواع مختلف ناهنجاری های دهانی مانند کجی دندان ها نتایج مطلوبی به دنبال داشته است. ارتودنسی دندان کج علاوه بر تاثیر فراوان بر زیبایی ظاهری، مشکلات تلفظی، گوارشی و پوسیدگی های دندانی را کاهش داده و از تخریب زودهنگام دندان و لثه ها پیشگیری خواهد نمود.

سن مناسب درمان کجی دندان ها

نتایج حاصل از مطالعات و تحقیقات مختلف توسط متخصصین ارتودنتیست نشان داده است که بهترین سن به منظور ارتودنسی دندان کج و درمان ناهنجاری های مشابه، ۸ تا ۹ سالگی در دختران و ۱۰ تا ۱۱ سالگی در پسران است. در این سن امکان ایجاد تغییر شکل در دندان ها به سادگی وجود داشته و نتایج رضایت بخشی کسب خواهد شد. ارتودنسی یکی از روش های کارآمد و قطعی به منظور برطرف نمودن بدشکلی و کجی دندان ها بوده و نسبت به روش های دیگر مانند لمینت، کامپوزیت و ونیر، از میزان رضایت بخشی بالاتری برخوردار است.

هزینه ارتودنسی دندان های کج

اطلاع از هزینه های درمانی به منظور اقدام به ارتودنسی دندان های کج از سوالات رایج در این زمینه بوده و یکی از مهمترین دغدغه های موجود در خصوص این درمان به شمار می آید. بیش از هر چیزی باید توجه داشت که هزینه های مربوط به این درمان تحت پوشش هیچ یک از بیمه های درمانی نبوده و به شکل کامل بر عهده بیمار می باشد. هزینه ارتودنسی دندان کج بستگی به پارامترهای مختلفی مانند وضعیت فک بیمار، تعداد جلسات درمان، نیاز به اقدامات پیش از درمان و دستمزد متخصص ارتودنسی داشته و در جلسه اول توسط دندانپزشک به بیمار اطلاع داده خواهد شد.

ارتودنسی تک دندان کج

امروزه پیشرفت های فراوان و چشمگیر در حوزه تخصص های مختلف دندانپزشکی از جمله ارتودنسی و ایمپلنت توانسته است بسیاری از مشکلات رایج در این زمینه را مرتفع نموده و امکان ارتودنسی تک دندان کج را نیز برای متقاضیان فراهم آورد. امروزه تجهیزات و روش های مختلف علوم ارتودنسی امکان برطرف نمودن کجی دندان ها را میسر نموده و عوارض ناشی از درمان های دیگر را به حداقل ممکن رسانده است.

 

بیشتر بخوانید: مهمترین علت کج شدن دندانها

انواع روش های ارتودنسی دندان کج

امروزه ارتودنسی دندان های کج بسته به شرایط بیمار و وضعیت فک وی توسط یکی از درمان های زیر انجام خواهد شد:

ارتودنسی یک دندان کج به روش ثابت:

در این روش از درمان ارتودنسی دندان، تمامی وسایل و دستگاه های ارتودنسی به شکل ثابت در سطح دندان ها قرار گرفته و از قابلیت جابجایی آسان و مداوم برخوردار نخواهد بود. رعایت بهداشت دهان و دندان در بهبودی این وضعیت و کسب رضایت بیمار در پایان درمان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد.

ارتودنسی یک دندان کج به روش متحرک:

این نوع از ارتودنسی دندان طرفداران بسیار زیادی داشته و در موارد بسیار زیادی انجام خواهد شد. از مزایای بسیار مهم این روش، برخورداری از قابلیت جابجایی دستگاه های ارتودنسی و امکان رعایت اصول بهداشت دهان و دندان به آسانی و به منظور کاهش ریسک ابتلا به پوسیدگی های دندانی در طول دوره درمان است. میزان رضایت مندی و کسب نتایج مطلوب از این درمان بستگی به مراجعه به موقع و پیگیری های مداوم بیمار داشته و یکی از درمان های پرطرفدار به شمار می آید.

 

دکتر محبوبه دهقانی متخصص ارتودنسی و ارتوپدی فک و صورت

عضو انجمن ملی نخبگان کشور و عضو انجمن ارتودنتیست ایتالیا SIDO

دارای یک عنوان ثبت اختراع

سمت استادیار دانشگاه در سال های 88 الی 97

و فلوشیپ پژوهشی

مشاهده رزومه

آدرس مطب: مشهد، نبش هاشمیه 31، ساختمان ونوس، طبقه سوم

شماره های تماس: 3880071 – 09159777275

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + هجده =