مهمترین علت کج شدن دندانها

دندان های کج و نامرتب بسیار رایج هستند. بسیاری از کودکان و بزرگسالان آنها را دارند. اگر دندان‌های شما کج است، نباید احساس کنید که باید آنها را صاف کنید.

دندان هایی که کاملاً هم تراز نیستند مختص شما هستند و می توانند شخصیت و جذابیت را به لبخند شما اضافه کنند.

با این حال، اگر از ظاهر دندان‌های خود ناراضی هستید، یا اگر باعث مشکلات سلامتی یا گفتاری می‌شوند، می‌توانید آنها را مجدداً تنظیم کنید.

علت کج شدن دندان ها چیست؟

هم دندان های شیری و هم دندان های دائمی ممکن است کج در بیایند و یا کج شوند. دندان‌های شیری گاهی اوقات به حالت کج حرکت می‌کنند، زیرا آن‌قدر کوچک هستند که نمی‌توانند فضای لثه را پر کنند.

عادات طولانی مدت، مانند مکیدن پستانک یا شست نیز می تواند باعث بیرون راندن یا کج شدن دندان های شیری شود. وراثت و ژنتیک نیز ممکن است نقش داشته باشند.

داشتن دندان های شیری کج به این معنی نیست که کودک شما دندان های دائمی کج خواهد داشت. با این حال، اگر دندان های شیری به صورت شلوغ رشد کنند، ممکن است دندان های دائمی نیز شلوغ شوند.

اگر ضربه به دهان یا پوسیدگی دندان باعث شود که یک یا چند دندان شیری زودتر از حالت طبیعی بیفتند، دندان‌های دائمی که به دنبال آن وارد می‌شوند ممکن است از لثه‌ها به صورت مورب رشد کنند تا صاف.

 

 

سایر مسائلی که روی دندان‌های شیری تأثیر می‌گذارند و می‌توانند روی دندان‌های دائمی نیز تأثیر بگذارند عبارتند از:

اندازه فک

رژیم غذایی مدرن از غذاهای نرم و فرآوری شده که بسیاری از مردم مصرف می کنند به جویدن کمتری نسبت به غذاهایی که توسط اجداد اولیه ما می خوردند نیاز دارد.

این تغییر اندازه جمعی فک ما را تغییر داده و آن را کوچکتر کرده است. دانشمندان معتقدند که فک تکامل یافته و کوتاه ما ممکن است مسئول دندان های شلوغ، کج و نامرتب باشد.

عادات عملکردی ضعیف

عادات عملکردی رفتارهای تکراری هستند که بر عضلات یا عملکرد دهان یا صورت تأثیر می‌گذارند. آنها عبارتند از:

  • مکیدن شست
  • استفاده از پستانک یا بطری
  • فشار دادن زبان
  • تنفس دهانی
عادات عملکردی ضعیف

عادات عملکردی رفتارهای تکراری هستند که بر عضلات یا عملکرد دهان یا صورت تأثیر می‌گذارند. آنها عبارتند از:

  • مکیدن شست
  • استفاده از پستانک یا بطری
  • فشار دادن زبان
  • تنفس دهانی

مشکلات گفتاری. اگر دندان‌های شما نامرتب باشند، می‌توانند بر نحوه بیان صدا تأثیر بگذارند و باعث ایجاد مشکل در گفتار شوند.

اعتماد به نفس. نارضایتی از ظاهر فیزیکی شما می تواند منجر به کمبود عزت نفس و اجتناب اجتماعی شود.

آیا دندان های کج را باید صاف کرد؟

تصمیم برای صاف کردن دندان های کج یک تصمیم شخصی است. برای بسیاری، کمبود بودجه یا بیمه سلامت دندان ممکن است بر تصمیم گیری برای صاف کردن دندان تأثیر بگذارد. مسائل بهداشتی نیز ممکن است در تصمیم گیری نقش داشته باشد.

اگر دندان های کج شما باعث می شود احساس خودآگاهی کنید، ممکن است دلیلی برای صاف کردن آنها باشد. اما به یاد داشته باشید، دندان های ناقص می توانند به یاد ماندنی و منحصر به فرد باشند.

بسیاری از مدل ها با موفقیت دندان های نه چندان عالی خود را به رخ می کشند. علل کج شدن دندان ها ، دندان های نیش کمی کج شده (yaeba) یک ویژگی مطلوب است که تصور می شود جذابیت را به خصوص در زنان افزایش می دهد.

زیبایی در نگاه بیننده است

دندان های کج می توانند خاطره انگیز و منحصر به فرد باشند. بسیاری از مدل ها با موفقیت دندان های نه چندان عالی خود را به رخ می کشند. و در ژاپن، دندان های نیش کمی کج شده (yaeba) یک ویژگی مطلوب است که تصور می شود جذابیت را به خصوص در زنان افزایش می دهد.

گزینه های من برای صاف کردن دندان هایم چیست؟

اگر تصمیم گرفته اید که صاف کردن دندان های خود انتخاب مناسبی برای شماست، چندین گزینه وجود دارد که می توانید با دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی صحبت کنید.

بریس ها گزینه ای عالی برای افراد در هر سنی هستند، مشروط بر اینکه دندان ها و لثه های آنها به اندازه کافی قوی باشد که بتواند آنها را نگه دارد. بریس‌ها ممکن است انتخاب خوبی برای کودکانی باشند که هنوز لثه‌های انعطاف‌پذیر و بافت استخوانی دارند.

بسته به نوع بریس‌هایی که انتخاب می‌کنید و کاری که باید انجام دهید، درمان می‌تواند بین دو تا سه سال طول بکشد. جراحی صاف کردن دندان گزینه دیگری است که باید در نظر گرفته شود و معمولاً زمان کمتری برای دستیابی به نتایج مطلوب نیاز دارد

دکتر محبوبه دهقانی متخصص ارتودنسی و ارتوپدی فک و صورت

عضو انجمن ملی نخبگان کشور و عضو انجمن ارتودنتیست ایتالیا SIDO

دارای یک عنوان ثبت اختراع

سمت استادیار دانشگاه در سال های 88 الی 97

و فلوشیپ پژوهشی

مشاهده رزومه

آدرس مطب: مشهد، نبش هاشمیه 31، ساختمان ونوس، طبقه سوم

شماره های تماس: 3880071 – 09159777275

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − هشت =