معایب و مزایای انواع روش های ارتودنسی نامرئی چیست؟

درمان ارتودنسی یکی از محبوب‌ترین درمانهای حوزه دندانپزشکی است و تقاضا برای انجام این درمان روزبه‌روز بیشتر می‌شود. علت این است که بیشتر ما دندان های صاف و مرتب نداریم و دندان هایمان نیاز به اصلاح دارند.

اما بسیاری از افراد علی رغم نیاز به درمان ارتودنسی و حتی تمایل برای انجام آن، اقدامی انجام نمی دهند چون دوست ندارند با دندانهای سیم کشی بیرون بروند و دیگران آنها را با لبخند فلزی ببینند و یا هنگام صحبت کردن در موقعیتهای حساسی مانند سمینار یا مصاحبه های شغلی نتوانند کلمات را درست ادا کنند.

ارتودنسی نامرئی این مشکل را برطرف کرده است و در درمان ارتودنسی نامرئی دیگر از براکت فلزی استفاده نمی شود و شما نگرانی از بابت سیم و براکت فلزی چسبیده به دندان ها ندارید.

ارتودنسی نامرئی چیست؟

در ارتودنسی نامرئی از سیستمی برای حرکت دادن دندان ها استفاده می شود که بر خلاف براکت معمولی جلب توجه نمی کند و دیگران به سختی متوجه آن می شوند. ارتودنسی نامرئی شامل چند روش ارتودنسی است که محبوب ترین و معروف ترین آنها الاینر شفاف یا اینویزالاین می باشد.

معایب و مزایای انواع روش های ارتودنسی نامرئی چیست؟

 • مزیت های براکت پشت دندانی یا لینگوال

براکت پشت دندانی عملاً نامرئی است چون به جای این که به سطح جلویی دندان های تان وصل شود به پشت آنها متصل می شود در نتیجه هنگامی که دهان خود را باز می کنید صحبت می‌کنید و یا میخندید دیده نمی شوند.

از نظر مقاومت و دوام براکت پشت دندانی گزینه خوبی است.

 • معایب براکت پشت دندانی لینگوال

به دلیل نصب شدن به پشت دندانها، دسترسی دکتر به براکت برای نصب و تنظیم و تعمیرهای احتمالی سخت است.

از طرفی مسواک زدن و تمیز کردن کامل براکت سخت تر است.

صحبت کردن نیز با وجود براکت پشت دندانی، سخت تر از بقیه روشهای ارتودنسی (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک) است.

 • مزیتهای براکت سرامیکی

براکت سرامیکی عملاً نامرئی نیست اما چندان هم جلب توجه نمی کند چون به جای براکت های فلزی از براکت های بیرنگ یا سفید رنگ استفاده می‌شود و این باعث می‌شود رنگ براکت در زمینه سفید رنگ دندان مستتر شود .

همچنین غالباً به جای سیم نقره ای رنگ، از سیمی با روکش سفید رنگ استفاده می‌شود که سیستم براکت هر چه نامحسوس تر و نامشخص تر شود.

 • معایب براکت سرامیکی

در صورتی که مراقب نباشید امکان تغییر رنگ نگینهای براکت وجود دارد.

امکان شکستن نگینهای براکت بیشتر از براکتهای فلزی است.

این پلاک شفاف پلاستیکی سیستمی متفاوت با براکت دارد و مهمترین تفاوت آن ثابت نبودن است. اینویزالاین یکی از معروفترین برندهای تجاری آن است.

 • مزیت های الاینر شفاف

الاینر شفاف به دندان ها چسبانده نمی شود و به راحتی می توانید هر زمانی که می خواهید آن را از دهانتان در بیاورید و دوباره در دهان بگذارید.

از طرفی الاینر از پلاستیک بی رنگ ساخته شده است و هیچ قطعه یا بخش دیگری که رنگ متمایزی داشته باشد در آن وجود ندارد. بنابراین هنگامی که این پلاک را در دهان می گذارید نامرئی است و اصلاً مشخص نمی شود.

 • معایب الاینر

ثابت نیست بنابراین تمامی درمان به شما بستگی دارد که چقدر در گذاشتن الاینر در دهان جدی و پایبند هستید.

اگر مراقب نباشید امکان تغییر رنگ الاینر و یا تاب برداشتن آن وجود دارد.

فواید درمان ارتودنسی چیست؟

شاید فکر می‌کنید درمان ارتودنسی برای زیبایی دندانها و لبخند انجام می شود اما باید بدانید این تنها یکی از مزیت‌های درمان ارتودنسی است.

فواید مهم درمان ارتودنسی عبارتند از:

 • تمیز کردن دندانها راحت‌تر می‌شود. بنابراین احتمال پوسیدگی دندان هم کمتر می‌شود.
 • فاصله های نامناسب بین دندان ها بسته می شود و دندان ها همگی هم ردیف قرار می گیرند. بنابراین احتمال باقی ماندن ذرات غذا یا پلاک و باکتریها بین دندانها کاهش می یابد در نتیجه احتمال عفونت لثه و بوی بد دهان کمتر می شود.
 • از آنجایی که دندانها صاف و مرتب شده اند و تماس آنها با هم اصلاح شده است احتمال لب پر شدن یا شکستن آنها کمتر می شود.
 • استهلاک و ساییدگی دندان ها کمتر می شود چرا که هنگام جویدن غذا، فشار فک بر دندان ها به صورت یکنواخت توزیع می شود. در حالی که اگر دندان ها در وضعیت درستی نسبت به هم قرار نداشته باشند هنگام جویدن غذا فشار بر برخی از دندان ها و یا برخی از سطوح یک دندان بیشتر از بقیه وارد می‌شود و باعث ترک خوردن و یا ساییدگی زود هنگام آنها می شود.
 • توزیع یکنواخت و مناسب فشار بر دندانها پس از درمان ارتودنسی باعث می‌شود فشار کمتری بر مفصل و عضله های فک وارد شود. کسانی که دندان هایشان بر هم جفت نیستند و به اصطلاح بایت درستی ندارند، فشار زیادی بر مفصل فک شان وارد می شود. به تدریج مفصل تخریب شده و مشکلاتی مانند سردرد، گردن درد، درد فک، درد دندان ها و صدا دادن فک در هنگام باز یا بستن دهان تجربه می‌شود.
 • نامناسب بودن وضعیت دندان ها به مرور زمان باعث تغییر شکل ساختار فک می شود در نتیجه تعادل و توازن صورت بر هم می‌خورد.

استفاده از الاینر شفاف برای درمان ارتودنسی چگونه است؟

ابتدا از دندانها قالب گیری می شود و سپس بر اساس وضعیت دندانهایتان، تعدادی الاینر برایتان ساخته می شود.

توجه داشته باشید در هر مرحله از درمان تعدادی الاینر به شما داده می شود که در فواصل مشخصی مثلاً (هر دو هفته یک بار) باید قبلی را با الاینر شماره بعد عوض کنید. چون هر الاینر برای مرحله مشخصی از حرکت دندان ها طراحی شده است و پس از رسیدن به آن مرحله باید الاینر مرحله بعد استفاده شود تا حرکت بعدی انجام شود.

فواید و مزیتهای ارتودنسی نامرئی با الاینر شفاف چیست؟

الاینر شفاف درمان نسبتاً جدیدی در ارتودنسی است که به سرعت جای خود را در بین متقاضیان درمان ارتودنسی باز کرده است. علت آن مزیت‌های این وسیله ارتودنسی بر سایر روش های درمان ارتودنسی است:

 • زیبایی لبخند و دندان ها خراب نمی شود. هنگامی که از الاینر استفاده می کنید کسی که شما را می بیند به راحتی متوجه درمان ارتودنسی شما نمی شود چون این پلاک کاملا شفاف است.
 • تمیز کردن الاینر راحت تر از براکت است چون برای تمیز کردن آن کافی است الاینر را از دهان در بیاورید و زیر شیر آب بگیرید و آن را با مسواک تمیز کنید.
 • دندان هایتان را همانند گذشته به راحتی مسواک می‌زنید اما در مورد براکت ها، تمیز کردن دهان سخت‌تر است و باید مراقب فواصل بین براکت و سیم و دندانها باشید.
 • اگر برنامه مهمی در پیش دارید که برایتان مهم است راحت بتوانید صحبت کنید، می توانید الاینر را موقتاً از دهان در بیاورید و با آسودگی خاطر با دیگران معاشرت کنید.
 • هیچ محدودیتی در غذا خوردنتان ایجاد نمی‌شود چون هنگام غذا خوردن باید پلاک را از دهان در بیاورید. در حالی که با براکت محدودیت‌های زیادی در غذاهایی که می توانید بخورید ایجاد می شود تا براکت آسیب نبیند.

مراقبت از الاینر شفاف چگونه است؟

خوشبختانه استفاده از الاینر ارتودنسی پیچیدگی خاصی ندارد. فقط باید همیشه الاینر را تمیز کنید. در مراقبت از الاینر نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • حتماً هنگام غذا خوردن یا خوردن هر چیزی به جز آب باید پلاک را از دهان در بیاورید.
 • هنگام مسواک زدن باید الاینر را در بیاورید و آن را با جداگانه مسواک تمیز کنید. هر بار هم که می خواهید آن را دوباره در دهان بگذارید ابتدا آن را بشویید.
 • برای تمیز کردن الاینر از متخصص ارتودنسی بپرسید با چه شوینده ای این کار را باید انجام دهید. معمولا گفته‌ می‌شود خمیر دندان به دلیل مواد ساینده ای که دارد برای تمیز کردن الاینر مناسب نیست و باعث کدر شدن آن می شود. به جای آن از مایع دستشویی و یا شوینده دندان مصنوعی میتوان استفاده کرد.
 • یادتان باشد الاینر یک پلاک پلاستیکی است و هرگز نباید آن را در معرض حرارت قرار دهید. بنابراین زیر آب داغ آن را نشوید، در آب جوش نیندازید و در کنار منابع حرارتی مانند بخاری یا شوفاژ قرار ندهید. الاینر در معرض حرارت خراب می‌شود و کارایی خود را از دست می دهد.
 • هر بار که الاینر را نمی خواهید استفاده کنید، حتماً آن را در جعبه مخصوصی قرار دهید تا هم از گم شدن یا زیر دست و پا ماندن آن جلوگیری شود و هم خراب نشود و همیشه همراهتان باشد.
 • در زمانی که پلاک در دهانتان قرار دارد نباید هیچ نوشیدنی به جز آب بخورید. چون هر چیز دیگری باعث تغییر رنگ آن شده و شفافیت و زیبایی خود را از دست می دهد.
 • الاینر را طبق دستور ارتودنتیست استفاده کنید. معمولا از شما خواسته می شود حتماً روزی ۲۲ ساعت آن را در دهانتان بگذارید.

آیا درمان با الاینر شفاف درد دارد؟

مکانیسم عملکرد این پلاک ارتودنسی همانند براکت از طریق اعمال نیرو به دندان‌ها است. بنابراین به دلیل فشاری که باید به دندان‌ها وارد کند ممکن است در روزهای اول کمی درد یا اذیت داشته باشد اما خیلی زود به این فشار عادت می کنید و درد آن برطرف می شود. در روزهای اول گذاشتن الاینر میتوانید با مسکن درد را آرام کنید.

اگر پلاک ارتودنسی گم کردم یا خراب شد چه باید بکنم؟

باید هر چه زودتر با مطب ارتودنتیست تماس بگیرید. احتمالاً نوبت به شما داده می‌شود تا هر چه زودتر الاینر جدید برای تان ساخته شود تا وقفه ‌ای در روند درمان ارتودنسی ایجاد نشود.با این حال اگر زمان نوبت بعدی یا استفاده از الاینر بعدی نزدیک باشد ممکن است نیازی به ساخت مجدد الاینر کنونی نباشد.

دکتر محبوبه دهقانی متخصص ارتودنسی و ارتوپدی فک و صورت

عضو انجمن ملی نخبگان کشور و عضو انجمن ارتودنتیست ایتالیا SIDO

دارای یک عنوان ثبت اختراع

سمت استادیار دانشگاه در سال های 88 الی 97

و فلوشیپ پژوهشی

مشاهده رزومه

آدرس مطب: مشهد، نبش هاشمیه 31، ساختمان ونوس، طبقه سوم

شماره های تماس: 3880071 – 09159777275

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 6 =