عقب بودن فک بالا چیست و چگونه درمان می شود

ظاهر فک در بیمارانی که دارای مشکل عقب بودن فک بالا هستند به این شکل است که فک بالایی این بیماران نسبت به فک پایینی عقب تر و کوچکتر است، در واقع فک بالایی رشدش متوقف می شود. این در حالی است که فک پایینی به رشد خود ادامه می دهد و بزرگتر می شود.

وقتی که از نیمرخ به صورت بیماران با عقب بودن فک بالا نگاه می کنیم، چانه آنها بسیار جلوتر از حد معمول می باشد همچنین لب ها عقب تر از حد معمول به نظر می رسند به همین خاطر این مشکل موجب زشتی و ناهماهنگی در صورت این بیماران می شود .

علاوه بر موارد فوق ، عقب بودن فک بالا موجب برهم خوردن نظم قرارگیری دندان ها در دهان این بیماران می شود. این عارضه علاوه بر اینکه در زیبایی چهره این بیماران اثر منفی دارد باعث می شود که آنها نتوانند عمل جویدن و بلعیدن را به درستی انجام دهند. حتی در بیشتر بیمارانی که فک بالای عقبی دارند دیده شده که نمی توانند به درستی صحبت کنند پس می توان گفت این عارضه در تکلم نیز اثر منفی می گذارد. مشکل در تنفس ، کاهش خواب و… از دیگر عوارض این عقب بودن می باشد.

علت

این عارضه می تواند دلایل مختلفی داشته باشد اما آنچه در جامعه شاهدش هستیم موروثی بودن این نقص است. به این معنی که عقب بودن فک بالا از والدین به این بیماران به ارث رسیده است. در موارد کمی نیز مشاهده شده که در اثر تصادف و یا ضربه فک بالا آسیب دیده است. البته این مورد بسیار کم رخ می دهند.

 

 درمان عقب بودن فک بالا با ارتودنسی

برای درمان عارضه عقب بودن فک بالا باید درمان های ارتودنسی را انجام دهیم تا فک بالایی رشد کند. از آنجایی که امروزه علم پزشکی و ارتودنسی بسیار پیشرفت کرده انتظار می رود این مشکل با ارتودنسی و به درستی رفع شود.

اصولا وقتی حرف از ارتودنسی به میان می آید عموم مردم تصور می کنند با ارتودنسی فقط می توان دندان ها را منظم کرد! این در حالی است با مراجعه به موقع به ارتودنتیست می توانید بی نیاز از جراحی فک شوید و هم فک و هم دندان را با درمان ارتودنسی نظم دهید.

باید گفت که ارتودنسی پا را فراتر از این گذاشته به گونه ای که می توان با کمک آن به جنگ با این مشکل رفت. درمان فک بالا به این شکل است که متخصص ارتودنسی با دستگاه متحرک، فک بالای شما را به سمت جلو حرکت می دهند و شرایطی را به وجود می آورند که فک بالایی شما به درستی رشد کند و جلو بیاید. سپس متخصص ارتودنسی به وسیله ارتودنسی به دندان ها و فک شما نظم می دهند. به علاوه می توان با یک چانه بند رشد مضاعف فک پایین را کند و یا متوقف کرد.

سن مناسب برای درمان

درمان عقب بودن فک بالا در سنین پایین بهتر جواب می دهد. به طور خلاصه باید گفت: هرچه سن بیمار کمتر نتیجه و سرعت درمان بهتر !

علت اینکه درمان این عارضه در سنین پایین پیشنهاد می شود این است که بیمار کم سن، به خصوص کودکان، دارای استخوان فک نرمی هستند. این موضوع باعث می شود که متخصص ارتودنسی به راحتی بتواند فک بالایی را با کمک دستگاه ارتودنسی متحرک به سمت جلو حرکت دهد.

این امر رشد فک بالا را بیشتر می کند بعد از جلو آوردن فک بالا نوبت به دندان ها می رسد. در این مرحله با کمک ارتودنسی ثابت دندان ها منظم می شوند. به تبع هرچه سن بالاتر باشد دوره درمان طولانی تر  است و احتمال جراحی فک بیشتر خواهد بود ولی هرچه سن کمتر باشد درمان با نتیجه بهتری به اتمام می رسد و احتمال جراحی بیمار کمتر است  سن مناسب درمان ارتودنسی عقب بودن فک بالا از 7 سالگی تا 12 سالگی است.

جلوگیری از عوارض عقب بودن فک بالا

درمان عقب بودن فک بالامعمولا بیماران را از یک سری عوارض رهایی می بخشد:

  • این بیماران به راحتی می توانند نفس بکشند در نتیجه بهتر می توانند استراحت کنند.
  • زبان در شرایط استانداردی در حفره دهان قرار می گیرد که این امر موجب بهبود در تکلم می شود.
  • علاوه بر اینکه ظاهر دهان و چانه زیبا می شود در زیبایی بینی نیز تاثیر بسیاری می گذارد.
  • گردن در وضعیت مناسبی قرار می گیرد این درمان عقب بودن فک بالا شما را از گردن درد ناشی از کوچکی وعقب بودن فک بالا نجات می دهد.

دکتر محبوبه دهقانی متخصص ارتودنسی و ارتوپدی فک و صورت

عضو انجمن ملی نخبگان کشور و عضو انجمن ارتودنتیست ایتالیا SIDO

دارای یک عنوان ثبت اختراع

سمت استادیار دانشگاه در سال های 88 الی 97

و فلوشیپ پژوهشی

مشاهده رزومه

آدرس مطب: مشهد، نبش هاشمیه 31، ساختمان ونوس، طبقه سوم

شماره های تماس: 3880071 – 09159777275

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 5 =