ارتوسرجی چیست ؟ و در چه مواردی کاربرد دارد ؟

ارتوسرجری چیست ؟ ارتوسرجری یا جراحی ارتوگناتیک ، به عمل جراحی گفته می شود که به منظور اصلاح فک و صورت و رفع طیف وسیعی از بی نظمی های فک و دندان انجام می گیرد ؛ واژه orthognathic  یک کلمه یونانی می باشد که از دو بخش “ orthos “ به معنای راست و “ gnathic “ به معنای مربوط به فک تشکیل شده است ؛ از این رو واژه ارتوگناتیک به معنای درست و مرتب کردن فک است.

ارتوسرجری چیست و برای اصلاح چه مواردی استفاده می شود ؟

 

  • یکی از دلایل برای جراحی فک و ارتودنسی ، مشکلات ژنتیکی نامطلوب رشد می باشد.
  • افرادی که هنگام تولد دچار صدمات و نقائص مادرزادی صورت شده اند.
  • افرادی که در جویدن و گاز گرفتن و بلعیدن مواد غذایی مشکل دارند.
  • افرادی که در هنگام بسته بودن دهان بین دندان های بالا و پایین فضای باز وجود دارد که به آن اپن بایت گفته می شود.
  • افرادی که از جلو و طرفین صورت شان ، نامتقارن می باشد.
  • افرادی که دچار عقب رفتگی فک پایین و چانه هستند.
  • افرادی که دچار جلو آمدگی فک پایین هستند.
  • افرادی که در حالت استراحت نمی توانند ، لب هایشان را به یکدیگر برسانند.

آدرس: مشهد وکیل آباد بلوار کوثر بین کوثر 2 و 4 ساختمدک

ان پزشکان فارابی طبقه منفی یک شماره تماس: 051-38840404 و 051-38820202 و 09028840404

درمان ارتوسرجری چیست ؟

همانطور که می دانید ، به ترکیب دو روش درمانی ارتودنسی و جراحی فک ، ارتوسرجری گفته می شود ؛ هنگامی که بیماران جهت رفع نامرتبی دندان های خود به متخصص ارتودنسی ( ارتودنتیست ) مراجعه می کنند ، در ابتدا پزشک برای آگاهی در رابطه با وضعیت دندان و فک بیمار یک سری آزمایشات و عکس برداری های متفاوت ، را تجویز می کند.

در بسیاری از مواقع افراد مبتلا به ناهنجاری فک هم می باشند ؛ حال بسته به میزان این ناهنجاری ( خفیف یا متوسط ) ارتودنتیست یا متخصص ارتودنسی با استفاده از همان روش های رایج ارتودنسی ، اقدام به بر طرف کردن نامرتبی دندان و ناهنجاری فک بیمار می کند ؛ اما بسیاری از مواقع ناهنجاری فک بسیار شدید می باشد ، در این صورت دیگر نمی توان با استفاده از روش های رایج درمانی ارتودنسی ناهنجاری فک را بر طرف کرد و علاوه بر ارتودنسی ، نیاز به انجام جراحی فک نیز می باشد.

عوارض ارتوسرجری چیست ؟

در صورتی که جراحی فک و ارتودنسی ، توسط بهترین متخصص ارتودنسی و جراح فک انجام شود ؛ نه تنها مشکلی بیماران را تهدید نمی کند ؛ بلکه آن ها نتیجه خوبی نیز از انجام ارتوسرجری دریافت خواهند کرد ؛ اما در غیر این صورت ، ممکن است عوارض بسیاری ؛ همچون خونریزی ، عفونت ، بی حسی ، گرفتگی بینی ، سفتی فک ، صدا دادن مفاصل فک و غیره پس از ارتوسرجری برای بیماران به جود آید.

لازم به ذکر است ، بروز عوارضی ؛ همچون تورم ، قرمزی ، کبودی ، درد خفیف و غیره پس از روش درمانی ارتوسرجری مسئله ای عادی و طبیعی می باشد و در همه بیماران رخ می دهد ، اما میزان آن با توجه به شرایط بیماران متفاوت می باشد ؛ موارد ذکر شده به مرور زمان و به تدریج با رعایت مراقبت های بعد از ارتوسرجری از بین خواهند رفت.

فرآیند درمان ارتوسرجری چگونه می باشد ؟

پس از اینکه فرد توسط ارتودنتیست به صورت کامل معاینه شد ، زمان مناسب برای طرح درمانی بیمار ریخته می شود ؛ در اکثر موارد ، ابتدا درمان های ارتودنسی بر روی بیمار انجام می شود ، به این صورت که با استفاده از ابزارهای ارتودنسی نظم و موقعیت دندان ها بر روی فک بیمار تغییر داده می شود.

برای اینکه نتیجه جراحی فک رضایت بخش باشد ، بهتر است وضعیت دندان و ارتباط آن ها با فکین و لثه ها به میزان زیادی اصلاح شود ؛ پس از اینکه ارتودنتیست وضعیت دندان های بیمار را تثبیت شده تشخیص داد ، او را برای جراحی فک آماده می کند ؛ گاهی در حین جراحی فک ، برای اینکه نظم دندان ها بهم نریزد از اسپلینت استفاده می شود.

پس از برطرف کردن مشکلات فکی بیمار و گذراندن دوره نقاهت مجدداً ارتودنسی بر روی دندان های بیمار از سر گرفته می شود.

بهترین زمان شروع درمان ارتوسرجری چه وقت می باشد ؟

در صورتی که بیماری توسط ارتودنتیست مجرب به موقع تشخیص داده شود ، با اقدامات پیشگیرانه می توان از نیاز به عمل جراحی فک جلوگیری کرد ، به همین علت است که ارتودنتیست ها به والدین توصیه می کنند ، کودکان خود را برای چک آپ ببرند.

سن اتمام رشد اسکلت فک در بانوان از سن 15 تا 17 سالگی و در آقایان از سن 17 تا 18 سالگی می باشد ؛ بنابراین بهترین زمان برای شروع درمان ارتوسرجری در بانوان 17 سالگی و در آقایان 18 سالگی می باشد.

در مواقعی که سن بیمار بیشتر از سن رشد اسکلتی باشد ؛ جراحی فک به صورت قطعی انجام می شود و بدون جراحی فک ، نمی توان مشکلاتی که وجود دارد را بهبود بخشید.

دکتر محبوبه دهقانی متخصص ارتودنسی و ارتوپدی فک و صورت 

عضو انجمن ملی نخبگان کشور و عضو انجمن ارتودنتیست ایتالیا SIDO

دارای یک عنوان ثبت اختراع

سمت استادیار دانشگاه در سال های 88 الی 97

و فلوشیپ پژوهشی

مشاهده رزومه

آدرس مطب: مشهد، نبش هاشمیه 31، ساختمان ونوس، طبقه سوم

شماره های تماس: 3880071 – 09159777275

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 3 =